Ilustrační foto: Jamal Zobeidi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Jamal Zobeidi / Wikimedia Commons

Zahraniční

POMOC: Rusko je připraveno půjčit Íránu až pět miliard dolarů

Írán očekává od Ruské federace půjčku ve výši dvou miliard dolarů na realizaci řady projektů, přičemž při zohlednění dřívějších rozhodnutí by celková půjčka mohla činit až pět miliard dolarů. Řekl to dnes novinářům ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Financování řady projektů

„Íránci přišli s řadou projektů… potřebují rozpočtové a vládní půjčky. Ministerstvo financí RF tuto otázku zvažuje, mohou se obrátit na naše ministerstvo financí,” řekl Novak, který je také spolupředsedou rusko-íránské mezivládní komise. „Přibližně dvě miliardy dolarů, resp. pět miliard – to zohledňuje předchozí rozhodnutí. Říkají, že jim bylo v roce 2015 přislíbeno celkem pět miliard dolarů… Žádají, abychom to dotáhli do pěti miliard dolarů,“ řekl Novak. „Jedná se o výstavbu tepelných elektráren, vodních elektráren, železnice, dodávek vozů metra,“ vysvětlil Novak, když komentoval otázku, na které projekty chce Írán využít úvěrové prostředky.

Elektrárna a železnice

16. září íránský ministr energetiky Reza Ardakanian oznámil, že mezi ministerstvy financí jeho země a Ruska byly upřesněny formality týkající se půjčky ve výši 1,2 miliardy dolarů. Dodal, že Teherán použije tyto peníze na vybudování elektrárny Sirik v jižním Íránu a stavební práce začnou již za dva měsíce. Oznámení bylo učiněno necelý měsíc po cestě íránského ministra do Moskvy, aby prodiskutoval energetické otázky s ruskými úřady. Během cesty Ardakanian uvedl, že očekávaná ruská půjčka pro elektrárnu Sirik bude brzy poskytnuta. Dodal, že Írán využije ruské finanční prostředky také na významný železniční projekt spojující Incheburon na severovýchodě s Garmsarem, který se nachází jihovýchodně od Teheránu.

Rudolf Hruboň