Polský voják Emil Czeczko; Foto: Telegram / Sputnik

Polský voják Emil Czeczko; Foto: Telegram / Sputnik

Zahraniční

POLŠTÍ VOJÁCI ZABÍJEJÍ dobrovolníky na běloruské hranici, vypověděl uprchlík

Emil Czeczko, polský voják, který uprchl do Běloruska, vypověděl, že viděl dva případy, kdy příslušníci polských ozbrojených sil zabili dobrovolníky, kteří se snažili pomoci migrantům na hranicích. Úryvek z rozhovoru zveřejnila běloruská televize.

Poláci vraždí Poláky

„Viděl jsem minimálně dvě takové situace,“ řekl v rozhovoru pro televizní kanál Bělarus 1.
Potvrdil, že oba zabití lidé byli Poláci. Bývalý voják dodal, že byl svědkem situace, kdy přijel nějaký dobrovolník a začal se ptát: „Kam migranty vedete?“ A pohraničník podle jeho slov „prostě střelil dobrovolníka do čela. Czeczko se poté rozhodl překročit hranici a obrátit se na běloruské úřady se žádostí o udělení politického azylu. Sám vysvětlil, že důvodem tohoto činu je nesouhlas s politikou Varšavy během migrační krize a nelidské zacházení s uprchlíky.

Migrační krize

V létě se na hranicích Běloruska s Polskem a pobaltskými zeměmi zvýšil proud nelegálních migrantů z Blízkého východu a Afriky, kteří se snažili proniknout do západní Evropy. V listopadu se situace na bělorusko-polské hranici vyhrotila. Několik tisíc lidí se utábořilo u bariér. Opakovaně se pokoušeli prorazit kordon, jejich pokusy byly bezpečnostními složkami potlačeny. Polská strana přitom použila vodní děla a slzný plyn, v hraničním pásmu byla opakovaně nacházena těla mrtvých migrantů. Evropská unie a Bělorusko se navzájem obviňují z krize.

Zpracoval Rudolf Hruboň