Ilustrační foto: Flickr / U.S. Army Europe

Ilustrační foto: Flickr / U.S. Army Europe

Zahraniční

POLSKO ROZMÍSTÍ na východní hranici americké tanky. Rusko a Bělorusko jsou znepokojeny

Spojené státy pokračují v posilování své vojenské přítomnosti v Evropě s pomocí na nich závislých států. Polsko totiž na hranicích rozmístí tanky Abrams zakoupené ze Spojených států. Uvedl to polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v éteru Polského rozhlasu.

Poláci zaplatí 23 miliard dolarů

„Dvě stě padesát nejmodernějších tanků, které budou rozmístěny na východě naší země,“ řekl.
Polské úřady již dříve uvedly, že očekávají, že obrněná vozidla obdrží v roce 2022. Jedná se o modifikaci tanku M1A2 Abrams SEPv3. Dodávky budou Varšavu stát 23 miliard dolarů. Polští politici opakovaně prohlašují, že NATO by mělo být aktivnější v konfrontaci s Ruskem, které považují za bezpečnostní hrozbu. Moskva zase připomněla, že nemá v úmyslu útočit na jiné státy, včetně členů Severoatlantické aliance. Jak ale ruský prezident Vladimir Putin zdůraznil, Rusko nenechá pokusy zasahovat do svého území a omezovat rozvoj bez odezvy.

Polsko jako vojenské předmostí

Tisková služba běloruského ministerstva obrany v souvislosti s oznámením Varšavy sdělila, že Polsko se již dlouho mění ve vojenské předmostí pro Spojené státy. Aktivní výstavba vojenské základny NATO v Polsku byla zahájena ihned po prezidentských volbách v Bělorusku v minulém roce. Západ mezitím stále opakuje, že v Bělorusku údajně nevidí žádnou hrozbu. V Polsku vzniká moderní skladiště, kde bude předem uskladněno vybavení a materiálové zásoby Ozbrojených sil Spojených států. Ve vzdálenosti 15 km od hranic je na cvičišti Pabrada již trvale rozmístěna taktická skupina vojsk NATO. V bezprostřední blízkosti hranic vznikají nové formace pozemních sil.

Zpracoval Rudolf Hruboň