Ilustrační foto: Borys Kozielski / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Borys Kozielski / Wikimedia Commons

Zahraniční

POLSKO: Epidemie se se vymkla kontrole. Zdravotnictví kolabuje

Epidemie koronaviru se už v Polsku zcela vymkla kontrole. Podle oficiálních statistik ve čtvrtek přibylo 674 obětí nemoci COVID-19, což je zatím nejvíc od začátku pandemie. Celkově na koronavirus zemřelo 15 568 lidí a nakazilo se jich 941 112. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Propukla nekontrolovaná epidemie

Skutečná čísla ale mohou být až pětinásobně vyšší. Denní nárůst počtu nakažených se může pohybovat někde mezi 100 až 110 tisíci případů. Skutečný počet obětí může být vyšší až o 22,5 tisíc a dosahovat tak 38 tisíc mrtvých. Portál Wp.pl v této souvislosti upozornil, že situace v Polsku je stejně hrozivá jako v Itálii a Španělsku během první vlny epidemie. V Polsku se navíc testuje nejméně lidí ze všech zemí Evropské unie. O závažnosti situace svědčí výpovědi zdravotníků z první linie. O bezradnosti hovoří i záchranáři z polských sanitek. Na pokraji sil už jsou také polské zdravotní sestry.

Česko je připraveno pomoci

Česká republika je v případě nutnosti připravena podat polským sousedům pomocnou ruku. Polsko o ni ale zatím nepožádalo. „Solidarita zejména v době pandemie koronaviru je velmi důležitá. Česko pomoc přijalo, mělo by ji také poskytovat. Proto jsme odeslali zdravotnický materiál do Francie nebo Arménie, zvažuje se také pomoc Peru. Je ale třeba připomenout, že co se týká například kapacit v nemocnicích, začala se u nás situace stabilizovat teprve nedávno a náš zdravotní systém stále čelí velkému náporu,“ sdělila Novinkám mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Zpracoval Rudolf Hruboň