Summit NATO; Foto: US gov / Wikimedia Commons

Summit NATO; Foto: US gov / Wikimedia Commons

Zahraniční

DIVERZE: Polsko láká Bělorusko do NATO

“NATO je otevřené pro spolupráci s Běloruskem. Náš vztah se vyvíjel různými způsoby, ale situace se změnila a nyní existuje o spolupráci zájem”. Tato slova pronesl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski dnes na tiskové konferenci před zahájením summitu NATO ve Varšavě. “Polsko chce hrát úlohu prostředníka, který pomůže sblížení Běloruska s NATO”, dodal.

Připomeňme, že ještě před nedávným časem byly vztahy mezi Běloruskem, ovládaným diktátorem Alexandrem Lukašenkem, a Západem na bodu mrazu. Evropská unie a NATO formálně kritizovaly porušování lidských práv v Bělorusku.

Situace se změnila v posledních 2 letech, kdy se Lukašenko Západu nabídl jako prostředník při řešení ukrajinské krize. Západu najednou přestalo vadit vše, co před tím na Lukašenkově režimu kritizoval.

Strategie NATO a EU je velmi průhledná a jasná – narušit dosavadní blízké vztahy mezi Ruskem a Běloruskem a posunout hranice NATO až na bělorusko-ruskou hranici. Je otázkou, zda Západ vsadil s nevyzpytatelným Lukašenkem na tu správnou kartu.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň