Prezident Donald Trump a generálmajor americké armády Walter Piatt; Foto: US Army / Wikimedia Commons

Prezident Donald Trump a generálmajor americké armády Walter Piatt; Foto: US Army / Wikimedia Commons

Zahraniční

POLSKO: Americká vojenská základna v zemi nebude, Trump chce ušetřit

Polská vláda nedokázala přesvědčit Trumpovu administrativu, aby vybudovala v Polsku vojenskou základnu, kterou si už polská vojenská lobby pojmenovala jako “Fort Trump”. Spojené státy naopak plánují šetřit a snížit výdaje na financování svého angažmá v Evropě. Uvádí se to v článku polského listu Gazeta Wyborcza (viz ZDE).

Snížení výdajů na evropskou vojenskou účast

Pentagon plánuje snížit výdaje na financování východního “štítu” NATO z 6,5 miliardy na 5,9 miliardy dolarů, a tudíž výstavba americké základny sotva připadá v úvahu, informoval ve čtvrtek deník Gazeta Wyborcza. „Podle zdrojů z diplomatických kruhů takové stanovisko obdrželo polské ministerstvo obrany od amerických partnerů minulý týden,“ napsal list. Vláda USA je podle listu Gazeta Wyborcza přesvědčena, že do východní části Evropy už investovala dostatečné množství finančních prostředků a další investice na výstavbu stálé základny v Polsku odmítá.

Fort Trump komplikuje vztahy s Ruskem

Novináři zároveň zjistili, že „Američané požádali Poláky, aby už nepoužívali název Fort Trump (pevnost Trump), protože jim to komplikuje vztahy se spojenci v Evropě a také s Ruskem“. S návrhem, aby základna nesla jméno amerického prezidenta, přišla polská hlava státu Andrzej Duda při setkání s Donaldem Trumpem loni v září ve Washingtonu. V rámci rotujících jednotek na území Polska se v současné době nachází 4,5 tisíce amerických vojáků, což USA ročně přijde na 232 milionů dolarů.

Americké ekonomické problémy

Donald Trump, kterému se nedaří snížit obchodní deficit Spojených států, musí sahat i k úsporným opatřením vzhledem k výdajům státního rozpočtu. To se nyní týká i přehodnocování financování vojenských účastí v zahraničí, resp. snaha o přesunutí jejich financování na hostitelské státy. Souvisí s tím i aktuální zpráva a úvahách Donalda Trumpa ohledně zdražení poplatků za provoz amerických vojenských základen v zemích, kde již existují, a to až o 50% (viz ZDE).

Rudolf Hruboň