Ilustrační foto: Alberto Giuliani / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Alberto Giuliani / Wikimedia Commons

Zahraniční

POLSKÉ ZDRAVOTNICTVÍ mele z posledního

Situace v polských nemocnicích je dramatická, chybějí v nich lůžka pro infikované virem COVID-19, respirátory i zdravotnický personál. Objevilo se i několik případů, kdy pacienti s koronavirem nejsou izolováni, ale jsou v kontaktu s ostatními nemocnými.

Situace se vymkla kontrole

Na virus doplácí už i zdravotnický personál. Nakaženo koronavirem je nyní téměř 1400 lékařů, přes 3200 zdravotních sester a 300 záchranářů, informoval TVN24 imunolog Pawel Grzesiowski z Lékařské univerzity ve Varšavě. „Každý, kdo má v Polsku co do činění se zdravotnictvím, si je vědom toho, že situace s epidemií se nám vymkla z rukou a už ji vůbec nemáme pod kontrolou,“ řekl ve čtvrtek portálu onet.pl Robert Flisiak, šéf Polského epidemiologického sdružení. „Bude-li ještě pár dnů přibývat po několika tisících nakažených, polský zdravotnický systém to dále nevydrží a zkolabuje,“ dodal.

Zdravotnictví dlouhodobě podfinancované

Polské zdravotnictví zůstávalo dlouhá léta až trestuhodně opomíjeno a v uplynulých šesti letech, kdy je u moci Právo a spravedlnost (PiS), se situace ještě zhoršila. „O co méně finančních prostředků šlo do stále více podvyživeného zdravotnictví, o to víc z něj – hlavně do zahraničí – utíkali lékaři, sestry i ostatní zdravotnický personál,“ upozornil portál natemat.pl. „Prožíváme velkou katastrofu. Vláda nepřipravila společnost na to, co se vlastně děje. Ve středu jsme měli tři tisíce infikovaných, ve čtvrtek přes čtyři tisíce a v pátek jich bude možná pět tisíc. Když bude virus přibývat geometrickou řadou, tak možná už příští týden nás čeká bolestivý kolaps zdravotnictví,“ prohlásil ve čtvrtek Krzystof Gawlowski, poslanec Sejmu za opoziční Levici.

Zdroj: Novinky.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň