Náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS); Foto: www.jihlava.cz

Náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS); Foto: www.jihlava.cz

Domácí

POLITIK ODS si půjčil miliony, k vracení se nemá

Náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS) si před pěti lety půjčil od dnes 79-leté paní dva miliony. I když ho urgovala, ke splácení se nemá. Uvádí se to v článku na serveru Seznam zprávy (viz ZDE).

Působil jako slušný učitel

Cesty Petra Laštovičky a Aleny Vlachové se protnuly v září 2014. Paní Vlachová tehdy prodávala svůj rodný dům ve středočeských Mnichovicích, kde tehdy Petr Laštovička působil. Na nemovitost a pozemek si vzal Petr Laštovička hypotéku. „V den podpisu kupní smlouvy mě požádal, jestli bych mu z kupní ceny sedmi milionů dva miliony nepůjčila. Peníze chtěl použít na rekonstrukci vily, zahrady a modernizaci interiéru,“ uvádí důchodkyně. O zápůjčce byla sepsána smlouva, dluh měl být splacen ve třech splátkách během tří let. Lhůta uplynula, ale peníze nikde. Petr Laštovička pak záhy požádal o prodloužení splatnosti o další rok.

Dlužník sponzorem ODS

Petr Laštovička mezitím z Mnichovic a ze školy odešel a přestěhoval se do Jihlavy, kde se v barvách občanských demokratů začal věnovat politice. V dubnu 2018 ho strana nominovala na lídra do komunálních voleb v Jihlavě. V čase, kdy stále dlužil paní Vlachové peníze, věnoval své straně 36 tisíc korun, na facebookovém profilu vystavoval fotografie z cest po USA. Místo splacení dluhu dostala paní Vlachová od svého dlužníka dopis. Petr Laštovička píše, že dluh uznává a slíbil, že nemovitost dá neprodleně k prodeji. Na jeho dopis už ale paní Vlachová nereagovala a podala k soudu žalobu.

Je to prý kampaň

V září minulého roku pak vydal jihlavský soud platební rozkaz. Petr Laštovička proti němu podal odpor. V tom, že splacení dluhu seniorce neustále oddaluje, nevidí pak politik ODS zásadní pochybení. „Stavím se k tomu velmi rovně. Částku jsem uznal, navrhl způsob úhrady a dělám vše pro to, abych to co nejdříve urovnal,“ říká. Za Laštovičku se následně postavilo i vedení města (viz ZDE). V tiskové zprávě líčil jihlavský náměstek svůj závazek jako “pouhý sousedský spor,” který prý čas od času řeší každý a přidal také věty o tom, že je vše je údajně zveličeno a zpolitizováno.

Překvapení na radnici i v ODS

Po tom, co byli tento týden radní i primátorka seznámeni s konkrétními dokumenty, jejich postoj k Laštovičkově případu se změnil. „Informace, které předkládáte, jsou jiné, než nám říkal pan náměstek. Bude nám to muset ještě jednou vysvětlit,“ krčí rameny primátorka Karolína Koubová (STAN). Od místopředsedy ODS a předsedy krajských zastupitelů Miloše Vystrčila dostal prý varování. „Dávám mu žlutou kartu. Má dva, tři týdny na to, aby se omluvil a své závazky zaplatil. Jinak nemá v politice co dělat,“ tvrdí náhle Vystrčil. V podobném duchu se vyjádřilo tento týden po mimořádném jednání i vedení města Jihlavy. „Dáváme mu tři týdny,“ slibuje primátorka Koubová.

Aktualizace 29.1.

Náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS) na radnici končí. Rezignovat se prý rozhodl sám, a to na všechny politické funkce. I když prioritním důvodem je soukromý dluh, někteří členové vedení města za celou aférou vidí údajnou “mstu” politických oponentů.

Rudolf Hruboň