Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Zahraniční

POLITICO: Vojenská pomoc Západu Ukrajině klesá

Podpora kyjevského režimu ze strany jeho chlebodárců klesá. Šest největších evropských zemí po celý červenec nenabídlo Ukrajině žádnou novou vojenskou pomoc. Jde o první měsíc od začátku vojenské operace Ruska na Ukrajině, píše prozápadní server Politico (viz ZDE).

U konce s dechem

Server to uvádí s odvoláním na údaje výzkumníků z Kielského ústavu pro světové hospodářství (IfW). Údaje IfW se podle serveru týkají Británie, Francie, Německa, Španělska, Itálie a Polska. “Toto odhalení je známkou toho, že navzdory historickým posunům v evropské obranné politice – i dříve zdráhající se země jako Francie a Německo dodaly zbraně na Ukrajinu – může vojenská pomoc Ukrajině slábnout právě ve chvíli, kdy Kyjev začíná zásadní protiofenzívu,” napsal server. Údaje IfW podle serveru ilustrují to, na co opakovaně upozorňovali ukrajinští vojenští představitelé a politici: hlavní evropské mocnosti nedrží krok s vojenskou pomocí USA a i Británie a Polsko se zdají být u konce s dechem.

Dlouhodobě klesající trend

Údaje potvrzují klesající trend evropské pomoci, zaznamenávaný od konce dubna, uvedl Christoph Trebesch, který vede tým IfW shromažďující data. “V červenci dárcovské země neslíbily téměř žádnou novou pomoc, poskytly pouze část již dříve přislíbené podpory,” uvedl Trebesch. “Ačkoliv válka vstupuje do klíčové fáze, iniciativy nové pomoci vyschly,” dodal. Minulý týden 26 dárcovských zemí na schůzce v Kodani dohromady přislíbily Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 1,5 miliardy eur (asi 36,5 miliardy Kč), ale podle Trebesche je to hubený výsledek oproti tomu, co slibovaly na předchozích konferencích. Obzvlášť Německo čelí kritice, že postupuje příliš pomalu, připomněl web Politico.

Zpracoval Rudolf Hruboň