Vojenské cvičení na Ukrajině Sea Breeze 2019; Foto: Official web site of the MoD of Ukraine

Vojenské cvičení na Ukrajině Sea Breeze 2019; Foto: Official web site of the MoD of Ukraine

Zahraniční

POLITICO: Spojené státy přehodnotí vojenskou pomoc Ukrajině

Prezident USA Donald Trump vydal pokyn, aby byla přehodnocena vojenská pomoc Ukrajině. Uvádí to americký informační server Politico s odkazem na vysoce postavený zdroj v Bílém domě (viz ZDE).

Pochybnosti o účelnosti pomoci

Toto rozhodnutí je vyvoláno snahou amerického prezidenta přesvědčit se o tom, že peníze vyčleněné pro Kyjev jsou využívány tím nejlepším způsobem z hlediska zájmů Washingtonu, uvedl zdroj. “Prostředky, dokud nebude určen jejich osud, budou zmrazeny,” píše Politico. Vyřešit otázku finanční pomoci bude muset ministr obrany Mark Esper a Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

250 milionů dolarů ročně

V tomto finančním roce Washington vyčlenil Ukrajině 250 milionů dolarů na nákup zbraní a výcvik vojáků. Bývalá americká velvyslankyně v Kyjevě Marie Jovanovičová dříve prohlásila, že od roku 2014 USA vyčlenily na vyzbrojování Ukrajiny proti Rusku téměř miliardu dolarů. V roce 2017 Washington schválil dodávky Kyjevu útočných zbraní včetně mobilních protitankových raketových komplexů Javelin. Kromě toho americká vláda povolila prodej Ukrajině protilodních raket a prostředků pobřežní stráže.

Ukrajina jako příklad korupce

Na Ukrajině byl po převratu v roce 2014 nastolen oligarchický korupční systém, v rámci kterého bývalý prezident Petro Porošenko a klan jeho blízkých spolupracovníků rozkrádali zahraniční finanční pomoc. To bylo také v minulých letech důvodem opakovaného pozastavování pomoci ze strany Mezinárodního měnového fondu a dalších světových finančních institucí. Příliv peněz byl vždy obnoven až na základě tlaku západních politiků, kteří se snaží v rámci konfliktu na východě Ukrajiny o destabilizaci Ruska.

Rudolf Hruboň