Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

POLITICO: Slova prezidenta Zelenského v Mnichově urazila Západ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mnichovské bezpečnostní konferenci odsoudil západní spojence Kyjeva za údajně nedostatečnou pomoc. Informoval o tom americký zpravodajský portál Politico (viz ZDE).

Žebrání o pomoc

„Zelenskyj v sobotu na výroční mnichovské bezpečnostní konferenci sklidil bouřlivé ovace. Pak ale ruce, které mu tleskaly, ‘pokousal’, když ve svém jízlivém projevu zaútočil na západní spojence,“ uvádí se v textu na daném portálu. Článek dále uvádí, že lídr Ukrajiny ve svém projevu, aniž by kohokoli jmenoval, „píchl“ do Německa za to, že se neodvážilo poslat Ukrajině vojenskou pomoc ve formě smrtících zbraní. Stejně tak slova Zelenského vrhla určitý stín na Spojené státy americké. Důvodem se stalo to, že USA odmítají uvalit preventivní sankce na Rusko. Zelenskyj mimo jiné během svého projevu oznámil, že je ale údajně připraven setkat se se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Vyostřená situace

Situace na Donbasu se vyhrotila zejména v posledních dnech, kdy nezávislé republiky DLR a LLR ohlásily velké ostřelování ze strany ukrajinských bezpečnostních složek. Vedení DLR a LLR oznámilo dočasnou evakuaci občanů do Rostovské oblasti Ruska v souvislosti s hrozbou ukrajinské invaze. Týká se především žen, dětí a seniorů. Jak uvedl šéf DLR Denis Pušilin, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj brzy nařídí armádě zahájit ofenzívu na Donbas a realizovat plán invaze do DLR a LLR. V sobotu vedoucí představitelé DLR a LLR podepsali dekrety o všeobecné mobilizaci.

Příprava na invazi

Moskva v této souvislosti opakovaně upozorňuje na to, že Kyjev nedodržuje minské dohody a protahuje jednání o vyřešení konfliktu. Ruské ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že Kyjev soustředil u Donbasu polovinu vojenských jednotek ukrajinské armády v přípravách k invazi. Moskva vyjádřila znepokojení nad přesunem vojenské techniky ze zemí NATO k ruským hranicím a nad nárůstem počtu západních instruktorů na Donbasu. Západní země nadále poskytují Ukrajině vojenskou podporu, včetně dodávek zakázaných zbraní, které se používají na Donbasu.

Zpracoval Rudolf Hruboň