Vladimir Putin právě zvýšil náskok v ekonomické válce mezi Ruskem a Západem. Středečním prohlášením , že nepřátelské země budou muset platit za dovoz ruského plynu v rublech, ruský prezident zpochybňuje snahy Západu potrestat Moskvu za invazi na Ukrajinu. Uvádí to ve svém článku server Politico (viz ZDE).
Riskantní krok
Jde o vysoce riskantní sázku: buď Západ ustoupí Putinovým požadavkům, nebo bude riskovat další odpor a čekat na nové kroky Moskvy. Podle experta Timothy Ashe chce Putin takovým krokem zmírnit sankční tlak. Analytik James Huckstepp tvrdí, že to nevyhnutelně způsobí potíže kupujícím, kterých se nová opatření dotknou. “Toto je nové, neprobádané území,” dodal. Také experti, s nimiž mluvil Politico, jsou si jisti, že v takové situaci dojde k mnoha soudním sporům. Den předtím Putin při setkání s členy vlády řekl, že Moskva převádí platby za dodávky plynu do nepřátelských zemí na rubly, protože nemá smysl dodávat ruské zboží do EU a USA a přijímat platby v jejich měně. Zároveň poznamenal, že Rusko bude i nadále dodávat plyn v objemech a za ceny stanovené ve smlouvách, protože země si váží své pověsti.
Ekonomická válka
Rusko zahájilo vojenskou operaci 24. února s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu . V reakci na to západní země oznámily rozsáhlé sankce proti Moskvě , především v bankovním sektoru a v dodávkách high-tech produktů. Některé značky oznámily, že v zemi přestanou fungovat. Kreml tato opatření označil za ekonomickou válku jako žádná jiná. Úřady zdůraznily svou připravenost na takový vývoj událostí a ujistily, že budou i nadále plnit společenské povinnosti. Ruská centrální banka přijímá opatření ke stabilizaci situace na devizovém trhu. Jak již dříve řekl premiér Michail Mišustin, vláda připravila plán proti restriktivním opatřením, který zahrnuje asi sto iniciativ. Výše jeho financování bude asi bilion rublů.
Zpracoval Rudolf Hruboň