Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

POLITICO: Evropa obviňuje USA, že profitují z války na Ukrajině

Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin lámat Západ. Nejvyšší evropští představitelé zuří na administrativu Joea Bidena a nyní obviňují Američany, že na válce vydělali jmění, zatímco země EU trpí. Uvádí se to v článku na serveru Politico (viz ZDE).

Plyn a zbraně

„Faktem je, že když se na to podíváte střízlivě, země, která z této války nejvíce profituje, jsou USA, protože prodávají více plynu a za vyšší ceny a protože prodávají více zbraní,“ řekl jeden vysoký úředník Politico. Výbušné komentáře následují rostoucí hněv v Evropě kvůli americkým dotacím, které hrozí zničit evropský průmysl. “Skutečně jsme na historické křižovatce,” řekl vysoký představitel EU s tím, že dvojitý úder narušení světového obchodu americkými dotacemi a vysokými cenami energií hrozí, že se veřejné mínění v západní Evropě obrátí jak proti další podpoře válečnému úsilí na Ukrajině, tak proti transatlantické alianci samotné. “Amerika si musí uvědomit, že veřejné mínění se v mnoha zemích EU mění,” dodal.

Stížnost Evropy

Ministr zahraničí EU Josep Borrell vyzval Washington, aby reagoval na evropské obavy. „Američané – naši přátelé – přijímají rozhodnutí, která na nás mají ekonomický dopad,“ řekl v rozhovoru pro Politico. USA stížnosti Evropy odmítly. “Růst cen plynu v Evropě je způsoben Putinovou invazí na Ukrajinu a Putinovou energetickou válkou proti Evropě, tečka,” řekl mluvčí Bidenovy Národní bezpečnostní rady (NSC). Vývoz zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy “dramaticky vzrostl a umožnil Evropě diverzifikovat se od Ruska,“ tvrdí mluvčí NSC. Největším bodem napětí v posledních týdnech byly Bidenovy zelené dotace a daně, které podle Bruselu nespravedlivě odklánějí obchod od EU a hrozí zničením evropského průmyslu.

Zpracoval Rudolf Hruboň