Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Zahraniční

POLITICO: EU zvažuje, že si pro vládu v Kyjevě půjčí až 15 miliard eur

Evropská unie plánuje financovat provozní výdaje vlády v Kyjevě po dobu nejméně tří měsíců, uvedl v pondělí server Politico Europe s odvoláním na diplomatické zdroje (viz ZDE).

Zelenskyj žebrá o podporu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), že potřebuje 7 miliard dolarů měsíčně na výplaty mezd, důchodů a dalších vládních výdajů. USA se zavázaly poskytnout třetinu této částky na příští tři měsíce. EU hodlá podle Politico vyrovnat rozdíl speciálními dluhopisy v celkové výši až 15 miliard eur. Evropská komise (EK) o plánu v pátek podle deníku informovala velvyslance členských zemí. Jedná se o emisi dluhopisů s využitím záruk členských zemí EU.

Některé země chtějí alternativu

Plán by mohl být představen již 18. května a nejméně tři země – včetně Rakouska, Německa a Řecka – požádaly o alternativní možnosti. Údajně doufají, že země mimo EU, jako je Japonsko, Norsko a Spojené království, se také k financování připojí, takže EU bude mít menší dluhovou zátěž. Francie také navrhla, aby hlavy států EU o problému diskutovaly na summitu na konci května. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell mezitím navrhl další možnost financování obnovy Ukrajiny: konfiskaci ruských devizových rezerv, které jsou v současnosti zmrazeny v rámci sankcí EU.

Až 80% pomoci je rozkradeno

Dosavadní finanční pomoc Západu Ukrajině je z velké většiny rozkrádána oligarchickými klany, které stojí za současným režimem v Kyjevě. Ztratí se v nepřehledné korupční síti a k zamýšleným příjemcům se nikdy nedostane. Finanční odborníci upozorňují, že Ukrajina je pro západní finanční pomoci “černou dírou”, ze které věřitelé již nikdy nic nedostanou zpátky. Politická vůle držet kyjevský režim nad vodou za každou cenu je ale silnější a ochotná vyhazovat peníze evropských daňových poplatníků namísto jejich použití na smysluplnější projekty v rámci samotné Evropské unie.

Zpracoval Rudolf Hruboň