Ivan Langer; Reprofoto: Český rozhlas Plus / YouTube.com

Ivan Langer; Reprofoto: Český rozhlas Plus / YouTube.com

Domácí

POLITICKÉ MRTVOLY: “Íčko” se chce vrátit do politiky

Poslední rok je bohatý na pokusy “politických mrtvol” o návrat do politiky. Shodou okolností jsou všechny z Občanské demokratické strany. Po Mirku Topolánkovi a Alexandru Vondrovi to nově zkouší i Ivan Langer. Aktuálně byl zvolen členem regionální rady občanských demokratů v Olomouckém kraji.

Podezření z napojení na organizovaný zločin a trestní oznámení

Ivan Langer lobboval pro lidi okolo později zavražděného podnikatele Františka Mrázka. V později zveřejněných odposleších byl jimi označován jako „Íčko“ a podle odposlechů se snažil dopomoci k získání úvěru až tak, že jej museli samotní mafiáni trochu brzdit. Langer označil své chování za možná naivní, zdůvodnil ho údajným patriotismem při podpoře české firmy.

Langer za své chování čelil trestnímu oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z přijímání úplatku. Podle ČTK obdrželo Městské státní zastupitelství v Praze oznámení od novináře Petra Tomíška. Langer dříve přiznal, že lobboval za podnikatele Luďka Sekyru kvůli koupi stavební firmy Inženýrské a průmyslové stavby (IPS). Policie trestní oznámení ale neprošetřovala, neboť podle státního zastupitelství prý neobsahovalo skutečnosti, ze kterých by vyplývalo možné spáchání trestného činu. V září 2009 bývalý policejní vyšetřovatel Karel Tichý uvedl, že Mrázek počítal s Langerovou podporou i v případě prodeje firmy Setuza.

Vyšetřovací spis Krakatice

Langer nedovolil bývalému detektivovi protikorupční policie Karlu Tichému, aby veřejně promluvil o spisu Krakatice, který policie vedla o aktivitách podnikatele Františka Mrázka považovaného za bosse českého organizovaného zločinu. Tichý se na vyšetřování Mrázka podílel a chtěl se bránit nařčením, že údajně stojí za úniky informací ze spisu. Sám Langer ve spisu figuroval podobně jako další vlivní lidé české politické sféry, např. Vlastimil Tlustý nebo Miroslav Šlouf.

Langer uvedl: „S největší pravděpodobností té žádosti vyhovět nebudu moci, protože mi v tom přímo brání zákon,“. Podle něj ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti jasně vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů. Fyzická osoba však o to žádat nemůže. Langer však dodal, že Tichý může na základě jeho povolení mluvit o případu s Inspekcí.

Soukromá vysoká škola CEVRO institut

V roce 1999 se Ivan Langer podílel na založení soukromé vysoké školy CEVRO institut nabízející bakalářské studijní obory Veřejná správa a Politologie a mezinárodní vztahy. Odbornými garanty těchto oborů byli profesoři Dušan Hendrych a Miroslav Novák. V červnu 2008 informovaly Hospodářské noviny o tom, že Langrem řízené ministerstvo vnitra připravuje projekt, který může přinést mnohamilionový obchod organizaci CEVRO, kterou ministr Langer založil.

Začátkem roku 2009 měli podle ministra Langera vrcholoví úředníci studovat manažerský obor veřejná správa. Za studium jednoho úředníka by si škola podle předběžných odhadů mohla účtovat 160 tisíc korun. CEVRO byla jednou ze škol, které lukrativní zakázku mohly v údajně otevřeném výběrovém řízení získat. Spojitost CEVRO a projektu Ministerstva vnitra ani žádné pochybení či zneužití tedy nebylo prokázáno. CEVRO bylo původně založeno jako think tank pro ODS v roce 1999 a podílelo se i na volebních kampaní ODS.

Praní policejních uniforem

V lednu 2011 vyšlo najevo, že v době, kdy byl Ivan Langer ministrem vnitra, získal lukrativní zakázku na praní policejních uniforem jeho známý, podnikatel Tomáš Paclík. Paclík tak za necelé tři roky utržil na ministerstvu 54 milionů korun. Firma, která prala uniformy, se jmenovala “Dočista” a vznikla dva měsíce před udělením veřejné zakázky a živnostenské oprávnění na praní prádla si zapsala dokonce až v den udělení zakázky. Také si pronajala podezřele levně objekt kolínských prádelen. Na celou kauzu ukázal audit, který nechal vypracovat Radek John v době, kdy byl ministrem vnitra.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň