Ilustrační foto: ods.cz

Ilustrační foto: ods.cz

Domácí

POLITICI SI POLEPŠÍ O TISÍCE, protestují jen zástupci ANO a SPD

Platy politiků v příštím roce vzrostou zhruba o šest procent. Novela, která počítala s jejich zmrazením, neprošla novým parlamentem. Podle zástupců hnutí ANO a SPD, kteří předloží návrh znova, jsou výdělky ústavních činitelů dost vysoké už teď.

Pravicový Senát návrh zamítl

Zmrazení platů na příštích pět let schválila ještě minulá sněmovna. Zamítl ho ale Senát ovládaný pravicí pod záminkou, že šlo údajně o “předvolební populistické gesto.” Například základní plat řadového poslance nebo senátora se od ledna zvýší o pět a půl tisíce, premiér dostane navíc necelých 15 tisíc a prezident víc než 18 tisíc. Nové návrhy na zmrazení platů podali již po volbách opět opoziční poslanci za SPD a ANO.

První z nich by se mohl začít projednávat v lednu. „Pokusíme se ten návrh na zamrazení platů politiků předřadit a bude záležet na hlasech poslanců ostatních stran,“ upřesnil předseda SPD Tomio Okamura. Návrh SPD počítá se zamrazením do roku 2025. O rok déle by mělo trvat podle šéfa hnutí ANO. „Považuji za nemorální, aby poslanci a senátoři měli navýšení platů o šest procent. Platy poslanců jsou vysoké, mají další výhody, dostávají expertovné,“ konstatoval bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Zpracoval Rudolf Hruboň