Bývalý policista Derek Chauvin; Foto: Repro YouTube.com

Bývalý policista Derek Chauvin; Foto: Repro YouTube.com

Zahraniční

POLICISTA, který odstartoval nepokoje v USA, byl problematický již dříve

U policie pracoval 18 let, na krku měl za tu dobu 18 disciplinárních řízení a stojí před rozvodem. To je ve zkratce Derek Chauvin. Muž, který je vyšetřován, že při zatýkání v Minneapolisu zabil černocha George Floyda. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Neřešené stížnosti

Chauvin pracoval pro minneapoliskou policii 18 let. A jeho nadřízení s ním pravidelně řešili stížnosti. Jen ve dvou případech ale dostal důtku, uvedla televize CNN. Z databáze stížností proti úředníkům ve státě Minnesota, kterou vytvořila nezisková organizace s názvem Společenství proti policejní brutalitě, vyplývá, že Chauvin byl také několikrát kárán za použití „ponižujícího tónu“ nebo „ponižujícího výraziva“. Muž dříve pracoval v bezpečnostní agentuře, střežil stejný podnik jako Floyd, je tak možné, že se oba muži z minulosti znali. Majitelka baru El Nuevo Rodeo, který hlídali, uvedla, že Chauvin často používal pepřový sprej a reagoval nepřiměřeně.

Brutální vražda

George Floyd zemřel před týdnem během zatýkání ve městě Minneapolis, kdy mu právě Chauvin několik minut klečel na krku. Policista podle trestního oznámení klečel na Floydově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin v době, kdy muž již nereagoval. Klečel tedy už na bezvládném těle. Předtím Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat. Právě věta “I can’t breath” (nemůžu dýchat) se objevuje na nápisech během současných protestů. Ty se rozšířily už do 70 měst, provází je i násilí a rabování. Chauvin byl obviněn z vraždy a je ve vazbě.

Rudolf Hruboň