Bývalý člen ODS a zastupitel v Jesenici Martin Lang; Foto: www.mujesenice.cz

Bývalý člen ODS a zastupitel v Jesenici Martin Lang; Foto: www.mujesenice.cz

Domácí

Policie stíhá ex-člena ODS za výrok, že je “nutné podřezat prezidenta Zemana”

Zastupitel a bývalý radní Jesenice u Prahy Martin Lang je stíhán kvůli výroku o prezidentovi Miloši Zemanovi. Policie jej obvinila z podněcování k trestnému činu, neboť na svém profilu na sociální síti napsal, že „Zemana je nutné podřezat jako svini”. Lang na svém vyjádření navíc trvá.

Hrozí mu až dvouleté odnětí svobody

Lang výrok zveřejnil na svém profilu v souvislosti s tím, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za „proradná prasata”, která je dovoleno a nutné zabíjet. Za svůj příspěvek se později pod tlakem veřejnosti omluvil a uvedl, že to byla údajně nadsázka s cílem vyprovokovat diskusi na závažné téma. Za podněcování k trestnému činu mu nyní hrozí až dvouleté odnětí svobody. „Jedná se o zneužití moci k potlačení svobody projevu a k zastrašení všech svobodomyslných občanů,” reagoval v pondělí Lang na zahájení stíhání.

ODS ho vyloučila až po tlaku veřejnosti

Vedení Občanské demokratické strany se nejdříve ke skandálu jejich člena stavěla vlažně s tím, že to byla prý záležitost místní buňky ODS v Jesenici. Teprve poté, co Langa jeho spolustraníci překvapivě v nepřijatelném postoji podpořili a skandál začal poškozovat pověst celé strany v očích veřejnosti, se vedení ODS odhodlalo Langa ze strany vyloučit. Lang se nicméně odmítl vzdát postu zastupitele v Jesenici, kde nyní působí formálně jako nestraník. Neoficiálně však nadále spolupracuje se svými bývalými spolustraníky z ODS.

Rudolf Hruboň