Zásah policie v Minneapolisu; Foto: 	Dan Aasland / Wikimedia Commons

Zásah policie v Minneapolisu; Foto: Dan Aasland / Wikimedia Commons

Zahraniční

POLICIE používá proti protestujícím v USA gumové projektily, které zmrzačují

Obušky, slzný plyn, ale i gumové projektily nasazují američtí policisté a národní garda při potlačení protestů a nepokojů, které ve Spojených státech propukly v reakci na úmrtí Afroameričana George Floyda. Dokážou přitom oslepit, zmrzačit i zabít. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

Spousty zmrzačených

Na sociálních sítích mezitím kolují fotografie lidí, kteří po zásahu těmito „méně smrtícími“ prostředky, jak je eufemisticky nazývá americká policie, skončili těžce zranění. Jednou z těch, kteří kvůli zásahu gumovým projektilem skončili v péči lékařů, se stala i devětapadesátiletá Leslie Furcronová. Byla zraněná během víkendových protestů ve městě La Mesa v kalifornském okrese San Diego County. Fotografie Afroameričanky, kterou gumový projektil zasáhl do čela, sdílí lidé na sociálních sítích.

Leslie Furcronová, zasažená gumovým projektilem do hlavy; Foto: Twitter

Podle lokálního listu Times of San Diego byla Furcronová hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče a podle lékařů může po zásahu projektilem přijít o oko. Právník její rodiny, která nyní volá po spravedlnosti a stíhání odpovědného policisty, upozorňuje, že gumovými projektily bezpečností složky nemají mířit na hlavu, ale vždy do úrovně těla pod pasem.

Proti pokojným demonstrantům

Gumové projektily američtí policisté a Národní garda použili na několika místech – mimo jiné i proti pokojným demonstrantům, kteří se v pondělí sešli u kostela svatého Jana nedaleko Bílého domu. Krátce po rozehnání protestujících na místo přišel prezident Donald Trump a zapózoval u kostela s biblí v ruce. Trumpův krok odsoudila nejen episkopální církev, pod který kostel spadá, ale i představitelé Demokratické strany. Vznesli proto rezoluci v Senátu. Kongres odsuzuje jednání prezidenta Spojených států, který nařídil federálním policistům použít plyn a gumové projektily proti Američanům, kteří pokojně protestovali, stálo v rezoluci, kterou republikáni v Senátu zablokovali.

Rudolf Hruboň