Andrej Babiš; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Andrej Babiš; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: Policie odložila trestní oznámení na Agrofert za korunové dluhopisy

Vyšetřovatelé odložili trestní oznámení na holding Agrofert kvůli nezdaněným korunovým dluhopisům. Uvedl to dnes server iRozhlas (viz ZDE). V minulém roce kvůli této kauze odvolal tehdejší premiér Bohuslav Sobotka ministra financí Andreje Babiše z vlády. Koncern Agrofert je zaparkován ve svěřenských fondech premiéra Babiše kvůli zákonu o střetu zájmů. Babiš ve svých svěřenských fondech figuruje jako takzvaná obmyšlená osoba, respektive beneficient.

Policie: nebyl spáchán trestný čin

„Ve věci nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že by popsaným jednáním došlo k spáchání trestného činu. Rozhodnutím policejního orgánu ze dne 23. srpna 2018 byla věc odložena, neboť nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak,“ uvedl pro server mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Aféru odstartovalo trestní oznámení podané loni v lednu. Zabývalo se jím Okresní státní zastupitelství pro Prahu 4.

Kvůli dluhopisům provedeno 488 kontrol

Finanční úřady kvůli korunovým dluhopisům provedly zatím 488 daňových kontrol, z toho jich 157 dokončily. Dalších 279 subjektů je nyní kontrolováno. Podáno bylo po prověrkách celkem 91 dodatečných daňových přiznání a 28 trestních oznámení. Finanční správa vyčíslila škodu na 494 miliónů korun.

Kalouskovy korunové dluhopisy

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ji využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly stejně emitovat obligace i firmy. Úroky z těchto dluhopisů jsou osvobozeny od daně. Možnost vydávat obligace v nominální hodnotě jedné koruny skončila až změnou zákona s rokem 2013.

Rudolf Hruboň