Ilustrační foto: Cody Logan / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Cody Logan / Wikimedia Commons

Domácí

POLICEJNÍ STÁT: Policie chce zavést kamerový systém na rozpoznávání obličejů

Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání obličejů. Policie by tak mohla automatizovaně sledovat a zaznamenávat pohyb osob, které kamery zachytí, informoval server iROZHLAS (viz ZDE).

Obavy o zneužití

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na konci léta odmítl, aby se technologie rozpoznávání obličejů používala k identifikaci fotbalových chuligánů na stadionech. Podle ochránců údajů nelze najít dostatečný právní důvod ke zpracování biometrických osobních údajů návštěvníků fotbalového utkání”, napsal server. Na jakých místech konkrétně chce policie systém testovat, není jasné. Kamery, které umějí za pomoci speciálního softwaru rozlišovat obličeje, slouží policii při hledání pachatelů trestných činů či ztracených osob. Zároveň ale tato technologie vyvolává pochybnosti kvůli možnému zneužívání či nespolehlivosti.

Otevření tématu k diskusi?

„V rámci komunikace s Magistrátem hlavního města Prahy pražská policie navrhla zamyslet se do budoucna nad možností otevření tématu ohledně systému rozpoznávání obličejů a jeho využitelnosti v rámci městského kamerového systému,” sdělil serveru mluvčí pražské policie Jan Daněk. Nejde podle něj o pilotní projekt, ale o „otevření tohoto tématu k diskusi”. Praha v minulých letech modernizovala svůj kamerový systém, kamery nyní umožňují záznam ve vysokém rozlišení a vidí i ve tmě. Obdobné systémy plánují zavést i další velká města v republice.

Testování ukázalo vysokou chybovost

Podle nezávislé studie z letošního léta systém na rozpoznávání obličejů, testovaný v Londýně, chybně označil podezřelého v 81 procentech případů. Londýnská policie ale tvrdí, že se kamery spletou jen v jednom z tisíce případů. Například San Francisco použití takové technologie zakázalo z obavy z jejího zneužívání. O efektivitě systému pochybuje advokát Jan Vobořil, který se ve sdružení Iuridicum remedium věnuje ochraně soukromí. „Snižuje se počet trestných činů, tak proč se má zavádět automatické sledování občanů?” řekl serveru iROZHLAS.

Na letišti již systém funguje

Nákladný a technicky náročný systém pro rozpoznávání obličejů už funguje na pražském letišti, kde je 145 kamer, které jsou schopny okamžitě porovnat zachycenou tvář s databází hledaných osob. Kamerový systém se stal loni předmětem diskusí při dopadení hledaných turistů z Nizozemska, kteří napadli v centru Prahy personál restaurace. Policisté tehdy systém nevyužili a na přítomnost hledaných turistů na letišti upozornili až svědci a ostraha letiště.

Rudolf Hruboň