Policejní prezident Tomáš Tuhý; Foto: repro Česká televize

Policejní prezident Tomáš Tuhý; Foto: repro Česká televize

Domácí

AFÉRA: Policejní prezident Tuhý předčasně končí, dostane “trafiku” v Bratislavě

Policejní prezident Tomáš Tuhý se rozhodl skončit ve své funkci. Podal rezignaci k 31. říjnu tohoto roku, přestože dříve v médiích uvedl, že neplánuje odejít z místa policejního prezidenta předčasně. Mandát mu měl totiž vypršet až v dubnu příštího roku. Od listopadu se má stát velvyslancem na Slovensku. Oznámila to dnešní média (viz např. ZDE).

Kontroverzní policejní prezident

Tuhý byl jmenován do funkce policejního prezidenta za působení Milana Chovance (ČSSD) na postu ministra vnitra, což mělo neblahý vliv na některé jeho činy. Šlo zejména o dvě kauzy – vytvoření tzv. Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a podezření na Tuhého účast v kauze Vidkun.

Vytvoření NCOZ – v roce 2016 došlo v režii Milana Chovance, Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho (bývalého člena StB) k překotnému zrušení tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a jejich sloučení do jednoho úřadu – NCOZ. Oficiálně mělo jít o zvýšení efektivity práce těchto útvarů, objevily se ale důvodné pochyby, zda skutečným cílem nebylo rozbít tehdy velmi úspěšný ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty. Proti překotnému sloučení policejních útvarů tehdy protestovaly jak vládní strany ANO a KDU-ČSL, tak i významná část opozice. K výsledkům činnosti NCOZ se později negativně vyjádřila např. i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová (viz ZDE).

Kauza Vidkun – Tomáš Tuhý byl podezřelý z úniku policejních informací směrem k vyšetřovaným v této kauze, která se týká významných olomouckých policistů, politiků a podnikatelů za ČSSD a ODS. Tuhý tyto pochybnosti nikdy spolehlivě nevyvrátil a naopak žaloval bývalého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka za to, že informaci o podezření zveřejnil médiím. Komárek musel na základě toho policii opustit, aby byl ale nakonec soudem osvobozen.

Trafika za dřívější odchod?

Již delší dobu bylo jasné, že na odchod Tuhého z pozice policejního prezidenta bude vyvíjen stále větší tlak. Zejména premiér Andrej Babiš mu nezapomněl jeho kontroverzní úlohu při zničení Šlachtova ÚOOZ v roce 2016, který se naopak těšil jeho důvěře. Pro odvolání policejního prezidenta však chyběly vážné důvody, které by uspěly v případě soudního napadení odvolání ze strany Tuhého. Proto přišla na řadu varianta “trafiky” – Tuhému byl nabídnut velvyslanecký post v Bratislavě (uvolněný Livií Klausovou) a povýšení za jeho ochotu podat rezignaci. Vláda rozhodla o Tuhého vyslání na Slovensko již v červnu a nyní se splnila druhá podmínka, když byl prezidentem včera v rámci oslav stoletého výročí založení Československa povýšen do nejvyšší možné hodnosti generálporučíka.

Rudolf Hruboň