Elektromobil Škoda Enyaq; Foto: Ssu / Wikimedia Commons

Elektromobil Škoda Enyaq; Foto: Ssu / Wikimedia Commons

Ekonomika

POKUTA Škodu Auto nemine, pro letošní rok nesplní emisní limity EU

Škoda Auto letos nesplní emisní limity, které po automobilkách požaduje Evropská unie. Důvodem je mimo jiné pandemie koronaviru, kvůli které se zpozdilo uvedení ekologických elektromobilů na trh, řekl vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera. Informaci přinesl portál Seznam Zprávy (viz ZDE).

Zpoždění elektromobilů

„Očekáváme, že v letošním roce stanovené cíle CO2 nesplníme. V důsledku neočekávaného dopadu pandemie koronaviru došlo ke zpoždění uvedení našich elektromobilů na jednotlivé trhy,“ řekl Kotera. Evropská rada se podle něj usnesla pro další roky na ještě přísnějších klimatických cílech. „Společnost Škoda Auto je přesvědčena, že další zpřísnění klimatických cílů je ambiciózní, ale splnitelné,“ uvedl Kotera. Automobily musí podle nařízení EU vypouštět v průměru maximálně 95 gramů CO2 na kilometr. Za nesplnění limitu hrozí automobilkám vysoké pokuty.

Škoda si i nadále věří

„Díky naší strategii elektrifikace, modulárním platformám pro elektromobily koncernu Volkswagen a elektromobilům založeným na této technologii a v neposlední řadě také další hybridizaci modelového portfolia jsme dobře připraveni,“ uvedl dále Kotera. „I nadále budeme optimalizovat efektivitu flotily vozů se spalovacími motory a vyvíjet elektromobily s nižšími emisemi. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom náročné cíle CO2, stanovené pro rok 2021, splnili,“ dodal. Škoda Auto nabízí například elektrické SUV Enyaq, případně modely Superb a Octavia s plug-in hybridním pohonem.

Zpracoval Rudolf Hruboň