Ilustrační foto: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

Zahraniční

POKRYTECTVÍ: USA obviňují Rusko a Čínu ze špionáže a přitom je samy špehují

Spojené státy před dvěma lety vyvezly z Ruska vysoce postaveného kremelského úředníka, který měl dodávat do Washingtonu informace z nejbližšího okolí prezidenta Vladimira Putina. Oznámila to televize CNN s odvoláním na hodnověrné zdroje (viz ZDE).

Špionem byl spolupracovník Putinova poradce

Televize jméno údajného špiona neuvedla, podle ruských médií jde o Olega Smolenkova, bývalého spolupracovníka Putinova poradce pro zahraniční politiku Jurije Ušakova. Kreml Smolenkovovo působení v Kremlu potvrdil. Špion byl z Moskvy do USA dopraven z obavy před prozrazením, uvedla CNN. Bezprostředním podnětem byla schůzka prezidenta Donalda Trumpa s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v květnu 2017. Americká rozvědka pojala podezření, že kvůli Trumpově výřečnosti bude její kremelský agent ohrožen.

Informace měl dodávat přes deset let

Špion byl nejvýše postaveným agentem CIA v Kremlu, uvedla CNN. Měl mít přístup k Putinovi a údajně dokonce Američanům poskytovat fotokopie dokumentů přímo z jeho pracovního stolu. Informace dodával déle než deset let. Na doporučení Američanů měl Rusko opustit už v roce 2016, ale z rodinných důvodů to odmítl. Ruský list Kommersant informoval, že Smolenkov zmizel během své dovolené v roce 2017 v Černé Hoře. Deník zjistil, že Rus nyní žije ve městě Stafford nedaleko Washingtonu i se svou ženou, která rovněž pracovala v aparátu ruské vlády. Podle televize NBC dům, v němž Smolenkov žije pod vlastním jménem, střeží policejní agenti.

“Nemohl vyzradit nic důležitého,” reaguje Kreml

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov potvrdil, že Smolenkov v roce 2016 pracoval v prezidentské kanceláři, ale „před několika lety“ byl propuštěn. O důvodech se nezmínil. O údajném Smolenkovově vyzvědačství Kreml nic neví a místo jeho pobytu nezná. „Jeho funkce nespadala do vyššího služebního zařazení,“ řekl Peskov. Také podle ruských zdrojů nemohl Smolenkov Američanům vyzradit nic důležitého, protože se zabýval provozními záležitostmi a logistikou. Mluvčí CIA Brittany Brammelová označila informace americké televize o ruském agentovi za “nepřesné,” mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová uvedla, že zprávy CNN „jsou nejen nesprávné, ale potenciálně i ohrožují lidské životy“.

Rudolf Hruboň