Stálý zástupce Ruska v OSN Vasilij Nebenzja; Foto:  Совет Федерации / Wikimedia Commons

Stálý zástupce Ruska v OSN Vasilij Nebenzja; Foto: Совет Федерации / Wikimedia Commons

Zahraniční

POKRYTECTVÍ: USA a Velká Británie okradly Venezuelu o 30 miliard dolarů

Rusko požaduje po Spojených státech a Velké Británii, aby odblokovaly účty Venezuely, kterou již okradly o částku 30 miliard dolarů. Uvedl to stálý zástupce Ruska v OSN Vasilij Nebenzja.

Pokrytecká snaha poskytnout pomoc

„Místo pokryteckého pokusu poskytnout pomoc v hodnotě 20 milionů dolarů je zapotřebí okamžitě zrušit blokování účtů venezuelských podniků v amerických bankách v částce 11 miliard dolarů, kterou vláda vyčlenila na nákup léků, potravin a základních potřeb,” uvedl Nebenzja na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Dále dodal, že byly zmrazeny také majetky venezuelské státní společnosti PDVSA v hodnotě 7 miliard dolarů a zlatá aktiva Venezuely ve Velké Británii ve výši 1,2 miliardy dolarů.

USA a Velká Británie okrádají suverénní zemi

„Jen za poslední dobu Washington a Londýn okradli venezuelský lid o částku 30 miliard dolarů za ropná a bankovní aktiva. Nazývejme věci svými jmény: před našima očima drze okrádají suverénní zemi a snaží se ji uvrhnout do chudoby, aby v rámci koncepce humanitární intervence, která není uznána mezinárodním právem, byla svržena legální vláda ve Venezuele,” dodal stálý zástupce Ruska.

„Chtěl bych poděkovat kolegům z agentur OSN a jejich partnerům z hlavních humanitárních organizací za to, že odmítli podpořit tuto politickou provokaci. Žádáme, aby přestala být porušována rezoluce Valného shromáždění OSN a byly respektovány hranice, svrchovanost a národní jednota lidu Venezuely v souladu s pravidly OSN,” řekl Nebenzja.

Rudolf Hruboň