Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

POKRYTECTVÍ: Trump omilostnil vojáka odsouzeného za zabití Iráčana

Americký prezident Donald Trump omilostnil bývalého amerického vojáka odsouzeného za zabití iráckého vězně. Trump udělil milost Michaelovi Behennovi, odsouzenému původně v roce 2009 k 25letému trestu vězení.

Vražda nevinného Iráčana

Behenna se při procesu přiznal, že roku 2008, když sloužil v Iráku, měl iráckého vězně odvézt domů, ale místo toho ho vzal k železniční trati, svlékl a s namířenou puškou ho vyslýchal. Chtěl se něco dovědět o pumovém útoku, při němž přišli o život dva členové Behennovy jednotky. Iráčan Alí Mansúr Muhammad k němu v jedné chvíli údajně vykročil a Behenna ho zastřelil. U soudu řekl, že si myslel, že mu chce Iráčan zbraň vzít. Agentura Reuters napsala, že Muhammad byl už předtím vyslýchán v Behennově jednotce a pro nedostatek důkazů byl propuštěn. Behenna ho měl odvézt do místa bydliště.

Pokrytectví Američanů

Bývalý voják pochází z Oklahoma City. Armáda už dříve původní trest snížila na 15 let a v nejbližším možném termínu, roku 2014, Behennu podmínečně propustila. Podmínka měla vypršet roku 2024. Tu nyní Trump zrušil, takže je voják na svobodě bezpodmínečně. Prezidentovi za omilostnění vojáka poděkovali republikánští senátoři z Oklahomy James Lankford a Jim Inhofe. Oklahomský generální prokurátor Mike Hunter trest pro Behennu označil za údajně nespravedlivý mimo jiné kvůli tomu, že prokurátoři nevzali v úvahu Behennovo tvrzení, že prý jednal v sebeobraně.

Rudolf Hruboň