Starosta Prahy 6 za TOP09 Ondřej Kolář; Foto: FB profil Ondřeje Koláře

Starosta Prahy 6 za TOP09 Ondřej Kolář; Foto: FB profil Ondřeje Koláře

Domácí

POKRYTECTVÍ: Starosta Prahy 6 ještě před 2 lety odstranění pomníku Koněva odmítal

Před 2 lety poskytl kontroverzní starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09) rozhovor serveru Parlamentní listy (viz ZDE), ve kterém odmítal odstranění pomníku maršála Koněva.

Ztráta paměti?

Tehdy byl Kolář toho názoru, že u památníku postačí vysvětlující cedulky:

„Jak říkám, jestli se Koněvova socha odstraňovat měla, tak se to mělo stát v 90. letech, kdy ta nálada na to byla. Dnes by to ale jen zbytečně vyvolávalo vášně, polarizovalo společnost. Praha 6 má hodně důležitějších problémů, než řešení jedné sochy jednoho maršála,“ uvedl tehdy Ondřej Kolář.

Ve stejném rozhovoru také uvedl, že odstraňovat pomník jako takový nikdy nechtěli. „Tak jsme deklarovali, že odstraňovat sochy v dnešní době je už trochu pozdě,“ oznámil tehdy Kolář a dodal, že dostačující jsou prý právě vysvětlující tabulky, které zmiňují i jeho “temné” stránky.

Aféra Koláře a sochy Koněva

Postava starosty městské části Praha 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a jeho postoj k soše maršála Sovětského svazu I. S. Koněva, která se nachází na náměstí Interbrigády, už několika dnů vyvolává vášnivou diskuzi. Poslední rozhodnutí vedení Prahy 6 zakrýt sochu do doby, než se úřad rozhodne, co s ní dál, už vyvolalo protestní reakce. Aktivisté se každý den snaží o stržení plachty ze sochy.

Ruská ambasáda v Praze označila jednání vedení městské části Praha 6 za opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa a poukázala na to, že „pomník potřebuje ochranu především před samotným vedením Prahy 6“.

Zakrytí sochy plachtou

Vedení Prahy 6 se rozhodlo zakrýt sochu maršála Koněva dne 30. srpna. Nechala kolem ní postavit lešení s plachtou. Vedení městské části tvrdí, že ji tímto chce údajně ochránit před útoky vandalů. Mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek uvedl, že se jedná prý o nejlevnější způsob, jak sochu ochránit.

Zhruba o hodinu později však aktivista na lešení vylezl a plachtu sundal. O případu informoval facebookový portál DVTV. Na záběrech lze vidět, jak muž vylézá na lešení a uvolňuje plachtu. Ta posléze padá k zemi a odhaluje sochu maršála. Kolem sochy zůstává stát lešení. Na místo později dorazili strážníci. Podle informací Deníku N muž, který sundal plachtu, je „proruský aktivista“ Jiří Černohorský. Stejný den večer byla socha maršála Koněva znovu zakryta.

Policejní “ochrana” sochy

Po pátečním incidentu s odstraněním plachty požádala radnice strážníky o zvýšenou ochranu. V sobotu kolem třetí hodiny ráno si městští strážníci všimli neobvyklého pohybu plachty a zaslechli zvuk, který podle mluvčí nasvědčoval tomu, že ji někdo zkouší rozřezat. Mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová sdělila, že mladí lidé plachtu potrhali a ze zadní části sochy sejmuli. Po sobotním poledne zhruba v půl třetí byla plachta opět stržena. „Maršála, který prošel frontou, těžko zakryje blbec,“ objevilo se u odkryté sochy na transparentu. V sobotu večer byla socha Ivana Koněva opět zakryta plachtou.

Rudolf Hruboň