Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš; Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš; Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Domácí

POKRYTECTVÍ: Piráti se chtějí distancovat od Mlejnka, z vlády ale odejít nechtějí

Piráti budou ve vnitrostranickém referendu hlasovat o usnesení, že se distancují od postupu vládní koalice kolem ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka. I kdyby Piráti přístup kabinetu odsoudili, neznamená to ale jejich odchod z vlády. Uvedly to Hospodářské noviny (viz ZDE).

Mlejnek se stýkal s Redlem

Opozice poukazuje na dlouhodobé kontakty šéfa civilní rozvědky Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražské korupční kauze Dozimetr. Konání celostranického referenda navrhl bývalý zaměstnanec Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) z 90. let a člen Pirátů Marek Řebíček. „Považovali bychom za správné, aby dotyčný danou funkci přestal zastávat. Spoluodpovědnost za vládní rozhodnutí poškozuje naše dobré jméno,“ citují HN z navrhovaného usnesení. Píše se v něm také, že Pirátská strana vznikla v reakci na nedobrý stav politické kultury, a proto nemůže v této věci nečinně sledovat postup koaliční vlády.

Pochybné podnikání manželky

Vedle styků s Redlem považuje Řebíček za problematické například i podnikání Mlejnkovy manželky v oblasti ochrany proti odposlechům nebo Mlejnkovu minulost ve firmě Techniserv. „Zásadní tržby této firmy jsou z veřejných zakázek. Tři její manažeři byli pravomocně odsouzeni za jejich ovlivňování,“ uvedl Řebíček. Pro HN uvedl, že Piráti nemohou nést politickou odpovědnost za jmenování člověka jako Mlejnek do čela zpravodajské služby. Mlejnek se s Redlem scházel v minulosti pravidelně právě když působil ve firmě Techniserv. Policisté ho obvinili v kauze korupční kauze Dozimetr, kdy měl ovlivňovat veřejné zakázky v Dopravním podniku hlavního města Prahy.

Fiala Mlejnka přesto podporuje

Opozice v souvislosti s aférou žádá odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), premiér Petr Fiala (ODS) se za něj postavil. Sněmovní bezpečnostní výbor dnes Mlejnka v čele civilní rozvědky nepřímo podpořil. Hlasy koaličních poslanců se v usnesení postavil za dřívější vyjádření členů vlády, podle nichž kabinet neshledal k Mlejnkovu odvolání důvody. Opozice dnes nezískala dost hlasů pro výzvu k dočasnému postavení Mlejnka mimo službu ani na zasedání sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky. Opoziční hnutí ANO proto zřejmě vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu.

Zpracoval Rudolf Hruboň