Turecká armáda; Foto: Türk Silahlı Kuvvetleri (VOA) / Wikimedia Commons

Turecká armáda; Foto: Türk Silahlı Kuvvetleri (VOA) / Wikimedia Commons

Zahraniční

POKRYTECTVÍ: Německo obnovilo dodávky zbraní Turecku. Mohou být použity proti Kurdům

Německá vláda znovu povolila dodávky zbraní islámské turecké vládě prezidenta Recep Tayyipe Erdoğana, které pozastavila po turecké invazi do severní Sýrie. Uvádí se to v článku izraelských novin The Jerusalem Post (viz ZDE).

Obnovení dodávek

Obnovení dodávek Turecku přiznalo německé ministerstvo hospodářství na základě dotazu poslance Sevima Dagdelena (Die Linke). Dagdelen uvedl, že povolení vývozu zbraní do Turecka je „zcela nezodpovědné“ a požadoval úplný zákaz vojenských prodejů do Ankary. K zákazu vývozu zbraní vyzvala také Strana zelených. Vývoz zbraní byl obnoven již šest týdnů po začátku turecké vojenské operace proti syrským Kurdům. Erdogan tvrdí, že syrští Kurdové podél jeho hranice jsou existenční hrozbou pro bezpečnost Turecka, protože podporují Stranu kurdských pracujících (PKK), která usiluje o vytvoření nezávislého kurdského státu.

Německé pokrytectví

Německo zpočátku pozastavilo dodávky zbraní do Turecka poté, kdy Turecko napadlo sever Sýrie, aby bojovalo proti kurdským milicím YPG, které pomohly vyhnat islámský stát z regionu. V říjnu německá kancléřka Angela Merkelová nazvala pokrytecky tureckou invazi „humanitárním dramatem s velkými geopolitickými důsledky“ a dodala, že „německá federální vláda za současných podmínek nedodá Turecku zbraně.“ Po pouhých šesti týdnech bylo vše jinak. Německo má dlouhou historii dodávek zbraní do oblasti Blízkého východu. Vždy tvrdí, že jde o materiál, který nemůže být použit proti civilistům, aby zbraně nakonec skončily např. v syrském válečném kotli.

Rudolf Hruboň