Zástupce saúdské vlády, ministr Adel Aljubeira u ministra zahraničí Tomáše Petříčka; Foto: Profil T. Petříčka na sociální síti

Zástupce saúdské vlády, ministr Adel Aljubeira u ministra zahraničí Tomáše Petříčka; Foto: Profil T. Petříčka na sociální síti

Domácí

POKRYTECTVÍ: Ministr Petříček přijal zástupce saúdské vlády, která nechala zavraždit novináře

Dnes přijal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v Praze zástupce saúdské vlády, ministra Adel Aljubeira. Saudská Arábie přitom nechala v říjnu 2018 zavraždit nepohodlného novináře Džamála Chášukdžího na ambasádě v tureckém Istanbulu.

Ministr Petříček “je rád”

Jsem rád, že jsem mohl po dlouhé době přivítat v ČR zástupce saúdské vlády, ministra Adel Aljubeira. Řešili jsme aktuální situaci na Blízkém východě, všichni máme zájem na jejím zklidnění. Mluvili jsme i o vzájemném obchodu, nových technologiích a příležitostech pro české firmy,” uvedl Petříček na svém profilu na sociální síti:

Jsem rád, že jsem mohl po dlouhé době přivítat v ČR zástupce saúdské vlády, ministra Adel Aljubeira. Řešili jsme…

Zveřejnil(a) Tomáš Petříček – ministr zahraničí České republiky dne Pátek 10. ledna 2020

Vražda saúdského novináře

Džamál Chášukdží byl saúdskoarabský žurnalista, kritik politiky korunního prince Mohameda bin Salmána i účasti země ve válce v Jemenu. Od roku 2017 působil v exilu ve Spojených státech. V říjnu 2018 byl zavražděn na saúdském generálním konzulátě v Istanbulu.

Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Krátce po Chášukdžího zmizení dne 2. října 2018 zveřejnily turecká policie a úřady svůj názor, že Chášukdží byl na saúdském generálním konzulátu v Istanbulu při „výslechu“ členy královské gardy a saúdské tajné služby umučen k smrti, jeho tělo bylo následně rozčtvrceno a rozpuštěno v kyselině. Za tímto účelem přiletěla téhož dne ráno z Rijádu do Istanbulu skupina patnácti mužů, včetně vojáků, příslušníků tajných služeb a forenzního patologa, který podle těchto zpráv po Chášukdžího brutálním mučení (včetně uříznutí prstů na rukou) a uškrcení, jež mělo trvat sedm minut, jeho tělo rozřezal speciální pilkou.

Následně mělo být Chášukdžího mrtvé tělo rozpuštěno v kyselině. Skupina mužů se ještě tentýž večer vrátila do Rijádu. Po vynuceném svolení saúdských úřadů s prohlídkou generálního konzulátu hledala turecká policie následně stopy po činu přímo na něm a také začala hledat Chášukdžího pozůstatky v Bělehradském lese na předměstí Istanbulu a na pobřežní farmě u Marmarského moře.

Saúdská Arábie vraždu nejdříve popřela a tvrdila, že Chášukdží z jejího konzulátu odešel. Jeho zabití přiznala po více než dvou týdnech, ačkoli při té příležitosti neuvedla, co se stalo s jeho tělem. Posléze tamější prokuratura oznámila zatčení osmnácti podezřelých osob a ministr zahraničí dokonce vyjádřil nad činem politování. Přibližně tři týdny po vraždě ji formálně odsoudil i samotný korunní princ Mohamed bin Salmán, který je paradoxně podezřelý z jejího objednání, a saúdskoarabský generální prokurátor uznal, že byla předem naplánovaná.

Západ Saúdy za prokázanou státní vraždu dosud nijak významně nepostihl

Americký prezident Donald Trump se k činu postavil zdrženlivě a prohlásil, že neuvalí na Saúdskou Arábii za vraždu žádné významné sankce s poukazem na to, že Saúdská Arábie je důležitým obchodním partnerem Spojených států. „Po mé loňské těžce vyjednané cestě do Saúdské Arábie království souhlasilo s tím, že v USA investuje 450 miliard dolarů. To je rekordní částka,“ uvedl. Zrušení těchto smluv je podle prezidenta údajně v zájmu Ruska a Číny, nikoliv v zájmu Spojených států.

Pouze německá kancléřka Angela Merkelová ohlásila reakci v podobě pozastavení dodávek zbraní do Saúdské Arábie. Další evropské země (Spojené království, Francie, Španělsko a Česká republika) navzdory Chášukdžího vraždě a válce v Jemenu pokračují ve vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Některé evropské státy (Spojené království, Francie a Nizozemsko) společně s USA odřekly účast svých ministrů na investiční konferenci v Rijádu, jež se konala koncem října 2018. ČR odvolala formálně z našeho velvyslanectví v Rijádu jednoho řadového zaměstnance (viz ZDE).

Rudolf Hruboň