Petr Fiala na kongresu ODS; Foto: ods.cz

Petr Fiala na kongresu ODS; Foto: ods.cz

Domácí

POKRYTECTVÍ: Fiala se od Novotného distancuje, vyloučit z ODS jej ale nechce

Předseda ODS Petr Fiala objíždí před podzimními volbami republiku a snaží se na besedách přesvědčit občany o své pravdě. Na setkání v Liberci čelil mimo jiné i nepříjemným otázkám ohledně kontroverzního člena ODS Pavla Novotného.

Je řadovým členem ODS

Diskuze probíhala formou dotazů přítomných diváků. Jeden z nich, vnitrostranický rebel Jiří Minčič, se předsedy ODS zeptal na řeporyjského starostu Pavla Novotného, který byl pravomocně odsouzen za vyhrožování vraždou podnikateli Marku Vítovi a dle stanov ODS by takovýto člověk neměl být členem ODS. „Je pan Pavel Novotný členem ODS? A pokud ano, proč? Uvažuje se o jeho vyloučení?“ otázal se.

Pavel Novotný a Petr Fiala (oba ODS); Foto: FB profil Petra Fialy

„Navštívil jsem jednou pana starostu Řeporyjí tak, jako navštěvuji spoustu dalších našich starostů. Ano, Pavel Novotný, který vyhrál volby v Řeporyjích, je opravdu velmi neortodoxní politik. Vždy jsem říkal, že je to výjimka, kterou nelze opakovat. Pokud jde o jeho pozici v ODS, na to nám jasně odpověděl kongres ODS. Pavel Novotný kandidoval na několik funkcí do vedení ODS, do žádné nebyl zvolen. Je řadovým členem Občanské demokratické strany, je starostou Řeporyjí, kam ho zvolili občané. To je všechno,“ odvětil Fiala.

Pro vyloučení z ODS nevidím důvod

„Jako starosta Řeporyjí vystupuje v médiích a do toho nemá nikdo z nás jakoukoliv možnost zasáhnout. Pokud jde o vyloučení – ano, pravomocné odsouzení může být podle našich stanov důvodem pro vyloučení. Takové vyloučení by měla provést místní organizace. Na výkonné radě by takový návrh mohl zaznít, ale nezazněl. Nevidím ani žádný zvláštní důvod, proč by v této chvíli zaznít měl,“ konstatoval předseda ODS.

Pavel Novotný a Petr Fiala (oba ODS); Foto: FB profil Petra Fialy

„Berte Pavla Novotného takového, jaký je. Starosta Řeporyjí je bulvární novinář. Nechápu, proč by bulvární novinář neměl na sebe strhnout pozornost médií, ale nemluví za ODS. Myslím, že čím dál více lidí to rozlišuje,“ vysvětlil. „Pokud se ptáte na můj názor – můj šálek kávy to není. Způsob, jakým Pavel Novotný vystupuje, mi nevyhovuje. Mnohokrát jsem se od toho distancoval, ale opakuji. Je to starosta Řeporyjí, a tak vystupuje v médiích. Není to reprezentant Občanské demokratické strany, ve které nemá žádnou funkci,“ doplnil.

Zdroj: Parlamentní listy

Zpracoval Rudolf Hruboň