Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Domácí

PODVOD NA VOLIČE: Trojkoalice se hned po volbách rozejde

Sotva představila vznikající koalice ODS, lidovců a TOP 09 volební heslo „Jdeme do toho SPOLU“ a rozvěsila po republice první billboardy, už má jasno i o tom, že se po volbách rozejde. Naplánovali si to její lídři. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Po volbách “na vlastní triko”

Strany budou kandidovat jako trojkoalice, nebudou muset sice zamlčet své značky, ale zase budou muset získat podle volebního zákona přes 15 procent, aby koalice do Sněmovny prošla. Po volbách ale budou mít ve Sněmovně samostatné kluby a pojedou “na vlastní triko” bez ohledu na to, jestli budou ve vládě, nebo v opozici. Pro lidovce i TOP 09 je koalice existenčně důležitá, protože se dlouhodobě pohybují na pětiprocentní hranici nutné pro vstup každé jednotlivé strany do Sněmovny.

Některá témata budou “tabu”

Strany trojkoalice se chtějí zaměřit na ekologii, podporu výsadby stromů, alejí a celkově na změny hospodaření nebo podporu větší adaptace na změnu klimatu. Podle prvního místopředsedy TOP 09 a senátora Tomáše Czernina je shoda na reformě důchodového, sociálního a zdravotního systému, na zjednodušení sociálních dávek, ale i na tom, že některá témata budou tabu. TOP09 například nebude prosazovat zavedení eura, Lidovci zase musí zapomenout na omezení či zákaz potratů.

Zpracoval Rudolf Hruboň