Radar Elta EL / M-2084 používaný raketovým systémem Iron-Dome; Foto: Natan Flayer / Wikimedia Commons

Radar Elta EL / M-2084 používaný raketovým systémem Iron-Dome; Foto: Natan Flayer / Wikimedia Commons

Ekonomika

PODVOD: Izraelská zbrojařská firma chce vyšachovat českého dodavatele

Pardubická společnost Retia, která patří do zbrojařského konsorcia CSG, měla získat až třetinu z 3,5-miliardové zakázky na dodání osmi izraelských radarů MADR pro českou armádu. Ale izraelský výrobce radarů, státní firma Elta, ze spolupráce vycouval. Uvádí se to v článku na serveru Novinky.cz (viz ZDE).

Překvapivé rozhodnutí

Izraelci se smluvně zavázali, že třicet procent ze zakázky nechají českým firmám, a s Retií měli i podepsanou předběžnou smlouvu. Několik let oddalovaný nákup radarů, které by měly nahradit desítky let přesluhující sovětské radary, přitom ministerstvo obrany chce během letošního podzimu uzavřít. „Společnost Retia v tuto chvíli nemá platnou smlouvu s izraelskou společností Elta Systems a podíl českého průmyslu, který byl dlouhodobě deklarovanou podmínkou projektu pořízení radaru MADR, není dle nám dostupných informací v tuto chvíli zajištěn,“ prohlásil mluvčí firmy Retia Andrej Čírtek. Dodal, že s Izraelci několik měsíců vyjednávali, ale bezúspěšně.

Podmínkou smlouvy je 30% účast českých firem

Z obratu izraelské firmy mají těžkou hlavu na ministerstvu obrany. Podle mluvčího resortu Jana Pejška izraelská strana písemně deklarovala, že 30 procent hodnoty zakázky získá český obranný průmysl. „Výběr konkrétních českých partnerů je primárně záležitostí dodavatele, nikoli ministerstva,“ řekl Právu Pejšek. Dodal, že přesto situaci kolem pardubické firmy řeší. „I na základě informací od společnosti Retia žádáme po izraelské straně sdělení, v jaké konkrétní fázi jsou vyjednávání o zapojení českých společností do projektu,“ podotkl mluvčí. Situace kolem radarů se nelíbí prezidentu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOPB) Jiřímu Hynkovi. „Chci se do toho vložit, protože je nezbytně nutné, aby Izraelci dodrželi objemy zakázek, které na začátku slíbili, jinak nebudeme tento projekt podporovat,“  prohlásil Hynek.

Rudolf Hruboň