Odhalení památníku v belgickém městě Rebeck; Foto: warhead.su

Odhalení památníku v belgickém městě Rebeck; Foto: warhead.su

Zahraniční

POCTA: V Belgii byl odhalen památník sovětským partyzánům

Osvobození Belgie od nacistů pomohli nejen bojovníci místního odboje, ale také vojáci Rudé armády, kteří unikli ze zajetí. V belgickém městě Rebeck byl odhalen památník na jejich počest. Uvádí se to v článku na serveru Fishki.net (viz ZDE).

Sovětští zajatci pomohli místním partyzánům

V belgickém městě Rebeck byl odhalen památník věnovaný památce sovětských bojovníků proti německým nacistům. Dva tucty zajatých vojáků Rudé armády přivezených Němci pro stavbu železnice utekli a připojili se k místním partyzánům – Rebeck byl tehdy jedním z center hnutí odporu. Ukázalo se, že to významně pomohlo belgickým antifašistům – mezi nimi bylo jen velmi málo lidí s vojenským výcvikem a skutečnými bojovými zkušenostmi. Spolu s místními se sovětští vojáci účastnili sabotáží, získávali cenné zpravodajské informace a v roce 1944, kdy spojenecké síly vstoupily do Belgie, se také účastnili otevřených bitev, které pomáhaly osvobodit zemi.

Odhalení památníku v belgickém městě Rebeck; Foto: warhead.su

Odhalení za účasti belgického ministerstva obrany

Památník byl postaven na hřbitově Rebekah, vedle hrobky vojáka Rudé armády Vladimíra Taldy, který zemřel v listopadu 1944 v bitvě s útočníky. Iniciátoři byli členy vlastenecké společnosti „Belgičané pamatujte“, podporu poskytovalo ruské velvyslanectví. Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci belgického ministerstva obrany, ruští diplomaté a veteráni odporu. Památník dostal status památníku národního významu. Jaký rozdíl oproti přístupu některých politiků v České republice, kteří se naopak snaží historii přepsat a pomníky osvoboditelům Československa odstraňovat.

Rudolf Hruboň