Provizorní nemocnice v USA; Foto: US Air National Guard / Wikimedia Commons

Provizorní nemocnice v USA; Foto: US Air National Guard / Wikimedia Commons

Zahraniční

POČET NAKAŽENÝCH v USA přesáhl 400 000. Zemřelo již skoro 13 tisíc lidí

Počet nakažených v USA přesáhl již 400 tisíc lidí a epidemie má již skoro 13 tisíc obětí. Podle amerických zdravotních expertů jsou navíc celostátní údaje o počtu obětí koronavirové epidemie v USA podhodnocené. Uvádí to americká televizní stanice CNN (viz ZDE).

Oficiální údaje jsou jen špička ledovce

„Ve skutečnosti vidíme jen špičku ledovce,“ řekl k počtům obětí Panagis Galiatsatos z Johns Hopkins Medicine v Baltimore, který je odborníkem na plicní choroby a intenzivní péči. Důvody jsou podle CNN dva. Předně údaje, s nimiž se pracuje, přicházejí podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) často s jedno- až dvoutýdenním zpožděním (!) Ještě větší roli hrají chyby v určení nemoci. Úmrtí na COVID-19 mohou být podle CDC „vzhledem k absenci pozitivních výsledků testů chybně kvalifikovány jako zápal plic a ten se pak může objevit v úmrtních listinách jako spolupříčina smrti“. Na nápravě se podle CDC prý pracuje. Od března platí nový kód pro určení úmrtnosti, který musí být uveden u všech úmrtí, kde mohl sehrát roli COVID-19.

New York zvažuje pohřbívání v parcích

Počet nakažených v USA přesáhl součet infikovaných ve třech nejhůře postižených zemích Evropy, v Itálii, Španělsku a Francii. Některé části USA s epidemií těžce zápasí, nejhůře stát a město New York. Guvernér státu Andrew Cuomo ale doufá, že epidemie již dosáhla svého vrcholu. V noci na úterý podotkl, že počet obětí vzrostl o 599 ve srovnání s předchozím dnem, což bylo na úrovni předchozích dnů. Klesl i počet nových pacientů přicházejících do nemocnic a počet lidí na ventilátorech. Město New York zvažuje dočasné pohřbívání mrtvol v městských parcích. Podle Marka Levina, hlavy městského zdravotního výboru, se márnice a hřbitovy ve městě dostaly do situace „probíhajícího 11. září“, kterou lze řešit jen „dočasnými pohřby“.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň