Munice nalezená po výbuchu ve Vrběticích; Foto: Policie ČR

Munice nalezená po výbuchu ve Vrběticích; Foto: Policie ČR

Domácí

PO VÝBUCHU VE VRBĚTICÍCH chybí tisíce kusů zbraní. Majitel podal trestní oznámení

Po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 postrádá zbrojařská společnost Imex Group tisíce kusů zbraní, včetně protitankových raketometů, píše Mladá fronta Dnes (MfD) a server iDNES.cz (viz ZDE).

Zbraně mohly skončit na černém trhu

Firma se obává, že zbraně mohly skončit na černém trhu, a proto podala trestní oznámení. Škodu vyčíslila na 100 milionů korun, po českém státu požaduje 75 milionů Kč. Podle MfD postrádá Imex 1000 ručních protitankových raketometů RPG 7, 800 samopalů, 500 kulometů a 100 pistolí. Chybí údajně i tisíce kusů příslušenství nebo desítky tisíc zásobníků do kulometů. Firma nevěří, že by je rozmetal výbuch a nic z nich nezbylo. V trestním oznámení z tohoto týdne společnost podle MfD uvádí, že se jí po výbuších vrátila jen jedna nepoškozená bedna s osmi raketomety. I v ní podle firmy chybělo příslušenství. Je podezřelé, že z uskladněných zbraní se našlo jen oněch osm zcela nepoškozených kusů a jinak jen nefunkční torza, zatímco značná část zbraní zcela chybí, cituje deník advokáta Imexu Radka Ondruše.

Nalezené zbraně prý zadržuje policie

Představitelé Generální inspekce bezpečnostních sborů ani Národní centrály proti organizovanému zločinu nechtěli trestní oznámení Imexu komentovat. Veškeré zbraně nalezené po výbuších ve Vrběticích mají být uložené v policejním skladu ve Znojmě. Uložené jsou prý ve třech zaplombovaných lodních kontejnerech. Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což před nedávnem vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zpracoval Rudolf Hruboň