Policisté při zásahu proti útočníkovi na Novém Zélandu; Foto: Repro YouTube BBC

Policisté při zásahu proti útočníkovi na Novém Zélandu; Foto: Repro YouTube BBC

Zahraniční

PO TERORISTICKÉM ÚTOKU na Novém Zélandu přestávají obchody prodávat nože

Novozélandský maloobchodní řetězec Countdown oznámil, že po pátečním útoku extremisty na zákazníky stáhl z regálů svých supermarketů nože a nůžky. Podle úřadů islamistický extremista pobodal sedm lidí v jednom z obchodů společnosti (viz ZDE).

Zraněno 7 lidí, 3 v kritickém stavu

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová upřesnila, že při útoku bylo zraněno dohromady sedm lidí a stav tří z nich je kritický. Policie útočníka záhy po činu zastřelila. Premiérka řekla, že prý kvůli soudnímu příkazu nelze zveřejnit jeho jméno. Minulou noc jsme přijali rozhodnutí odstranit všechny nože a nůžky z našich regálů a zvažujeme, zdali bychom je měli dále prodávat, řekla Kiri Hannifinová, generální manažerka společnosti Countdown pro bezpečnost. Podle místních médií stáhly nože z běžného prodeje i další maloobchodní řetězce.

Útočník byl ze Srí Lanky

Policie útočníka, srílanského občana, zastřelila. Podle Ardernové byl inspirován takzvaným Islámským státem (IS) a byl pod neustálým policejním dohledem. Policie tak muže sledovala i v době, kdy šel do supermarketu na předměstí Aucklandu New Lynn. Původně se policie domnívala, že si šel jen nakoupit, ale on sáhl po vystaveném noži a začal bodat lidi. Policie uvedla, že ho do minuty zastřelila. Premiérka Ardernová řekla, že byl pod dohledem od roku 2016, kvůli podpoře násilné ideologie inspirované Islámským státem.

Zpracoval Rudolf Hruboň