Tisková konference po zasedání vlády; Foto: profil Úřady vlády ČR na sociální síti

Tisková konference po zasedání vlády; Foto: profil Úřady vlády ČR na sociální síti

Domácí

PLÝTVÁNÍ NOVÉ VLÁDY: 74 nových úřednických míst za 43 milionů

Na Úřadu vlády by mělo vzniknout celkem 74 nových služebních a pracovních míst. A to navzdory faktu, že nová koalice prohlašovala, že byrokracii naopak omezí.

Bobtání Úřadu vlády

Nová místa vzniknou především kvůli zřízení útvarů pro ministry bez portfeje pro vědu, legislativu a evropské záležitosti. Vyplývá to z návrhu tzv. systemizace služebních a pracovních míst k začátku roku 2022. V souvislosti se zřízením nových míst počítá návrh se zvýšením objemu peněz na platy téměř o 43 milionů korun. Politici nové koalice přitom před časem ohlásili, že by chtěli státní byrokracii omezit. Mluvčí kabinetu Václav Smolka nicméně uvedl, že cíl vlády snížit provozní náklady prý trvá. Ve druhé fázi systemizace se podle něj údajně počet úřednických míst sníží.

Tři noví ministři

Nová vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN zřídila při Úřadu vlády posty tří ministrů. Ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou (TOP 09), ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) a ministra a předsedu Legislativní rady vlády Michala Šalomouna (za Piráty) uvedl do úřadu premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu. Zvláštní útvar na Úřadu vlády bude mít vedle nich k dispozici i vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Neúspěšní bývalí poslanci Pirátů dostanou navíc jako “trafiky” na jednotlivých ministerstvech posty tzv. “politických náměstků”.

Zpracoval Rudolf Hruboň