Před budoucí vládou stojí velký úkol – penzijní reforma. A opoziční strany už přichází s návrhy, jak se v důchodu uživit – pracovat déle, pořídit si hodně dětí, začít spořit, nebo se připravit na vyšší daně. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).
PIRÁTI: Umřít v práci?
Podle Pirátů by stát měl seniory motivovat k tomu, aby neodcházeli z práce hned do plného důchodu, ale po nějakou dobu ještě pracovali třeba na částečný úvazek. „Senioři by mohli být pozitivně motivováni k pozvolnějšímu přechodu do plného důchodu snížením sociálních odvodů, což by pomohlo seniorům zvýšit příjmy a státu z dlouhodobého hlediska snížit náklady na důchodový systém,“ vysvětluje pirátský expert na důchody, poslanec Tomáš Martínek. Jde o jeden z mnoha receptů, kterým chtějí parlamentní strany vyzrát na neúprosný fakt, že penzijní systém se v příštích dekádách propadne do minusu.
SPOLU: Pořiďte si děti
Podle ekonomického experta ODS (koalice SPOLU) Jana Skopečka by měla být dalším pilířem prorodinná politika. Ta by jednak přinesla víc budoucích daňových poplatníků, kteří budou na důchody vydělávat. Také by se ale měla vyplatit konkrétní rodině, například pomocí daňových asignací. „Máme tam také snahu přispívat svým vlastním rodičům. To znamená, když máte odvody, tak by jedno dvě procenta, podle toho, jaká bude dohoda, šla přímo na penze přímých rodinných příslušníků,“ dodává další možné dílčí řešení předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle poslankyně Kovářové by stát měl také podpořit ženy, které se chtějí vracet dříve do práce z mateřské nebo rodičovské dovolené.
KSČM: Zdaňme bohaté
S tím, že by lidé měli na důchod převážně šetřit, však nesouhlasí komunisté. „Ono to samozřejmě u někoho jde, aby si šetřil výrazné peníze, ale pokud 60 procent občanů nedosahuje ani průměrné mzdy, má to pro ty lidi fatální dopad. Touhle cestou jít nechceme,“ říká poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Komunisté naopak chtějí zachovat průběžný systém, který v Česku funguje. „Myslíme si, že pokud by se udělaly jen změny drobných parametrů a zajistilo se financování, máme tu systém, který může fungovat sto let,“ míní Aulická Jírovcová.
Zpracoval Rudolf Hruboň