Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

PLÁN OČKOVÁNÍ: Nejdřív rizikové skupiny a zdravotníci, děti třeba až v létě

V souvislosti s postupem vývoje vakcín proti koronaviru připravuje většina zemí plány očkování obyvatelstva. V Česku byla rámcová očkovací strategie představena v září a má být dál aktualizována dle situace. Uvádí se to v článku na serveru Echo24 (viz ZDE).

V první etapě rizikové skupiny a zdravotníci

Dle dokumentu by očkování mělo být primárně prováděno v ordinacích praktických lékařů a ve vakcinačních centrech nemocnic. „V první etapě budou očkováni ti nejzranitelnější, tedy chronicky nemocní pacienti a osoby ve věku 65 let a starší, zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví vykonávající epidemiologicky závažné činnosti a dále také pracovníci a klienti v sociálních službách. V první vlně se jedná přibližně o 3,5 milionů osob. V případě dostatečných dodávek vakcín může být více etap očkování sloučeno do jednoho období,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Konkrétní časový plán zatím není upřesněn

V druhé etapě bude očkování připraveno pro všeobecné praktické lékaře, praktické lékaře pro děti a dorost, zubní lékaře, farmaceuty a pracovníky kritické infrastruktury – integrovaných záchranný systém, pracovníci energetiky, vláda, krizové štáby. V další etapě pak bude probíhat očkování pro zájemce z řad široké veřejnosti, kteří na rozdíl od předešlých skupin nebudou mít očkovací látku a aplikaci hrazenou státem. Český plán je pro tuto chvíli spíše obecný a detailnější kontury či přesná časová rozmezí, kdy které skupiny mají jít na očkování, zatím dokument neobsahuje.

Zpracoval Rudolf Hruboň