Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

PLÁN AGRESE: USA připravují strategii „trojského koně“ proti Rusku a Číně

Pentagon vypracovává novou strategii bojových akcí proti Rusku a Číně, jejíž hlavní zvláštnost spočívá v „tajné invazi“ do hloubky území nepřítele. Prohlásil to náčelník štábu Vojenského letectva USA, generál David Goldfein ve svém projevu v Brookingském institutu ve Washingtonu, píše ve svém článku německý zpravodajský server Heise.de (viz ZDE).

Útok na slabá místa nepřítele a vyhýbání se jeho silným stránkám

Podle jeho slov se vývoj nové strategie stal reakcí na údajné „hrozby” ze strany Ruska a Číny a celý proces vypracování bude trvat asi rok, přičemž náklady budou činit asi 135 miliard dolarů. Goldfein kromě toho řekl, že v nové strategii budou nasazeny všechny druhy amerických vojsk a hlavní roli bude hrát stíhací letoun F-35, který se stane koordinačním štábem ofenzívy. Americký generál rovněž prohlásil, že myšlenka nové strategie spočívá v útoku na slabá místa nepřítele a vyhýbání se jeho silným stránkám.

Asymetrická přednost před nepřítelem

„To je fundamentální změna, a to jak v kulturním, tak i v technickém aspektu,” řekl Goldfein a podotkl, že nová strategie dá americkým vojskům „asymetrickou přednost” před nepřítelem. Heise.de podotýká, že nová americká strategie připomíná taktiku „trojského koně”, zůstává ale tajemstvím, jak budou Spojené státy tuto koncepci realizovat s ohledem na to, že Rusko a Čína mají moderní druhy zbraní.

Rudolf Hruboň