Ilustrační foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

PLÁN AGRESE: Americký vojenský analytik navrhl útok na ruský Kaliningrad

Americký vojenský analytik Richard Hooker, pracující pro kontroverzní protiruskou nadaci Jamestown, navrhl ve své nejnovější studii napadení exklávy Kaliningrad jako první krok při útoku proti Rusku (viz ZDE).

NATO má prý již v oblasti převahu

Analytik si stojí za tím, že má Severoatlantická aliance zvážit možnost dobytí ruské exklávy. Podle jeho mínění Rusko, díky rozšíření amerického a polského vojenského kontingentu v tomto regionu, útok nepřítele neustojí a přijde tak o kontrolu nad svým územím. Předpokládá přitom, že by tato eventuální válka mohla být jen výhradně regionální, poněvadž eskalace konfliktu „by měla za následek masové ničení a oběti mezi civilisty“. Hooker však neuvedl konkrétní příčinu, která by mohla konflikt v Pobaltí mezi Ruskem a NATO vyprovokovat. Nicméně přišel se spekulací, že Moskva má prý v tomto regionu údajně „jisté plány“. Neuvedl však žádné důkazy.

V USA označili Kaliningrad za cíl útoku

Tento týden strategický bombardér Boeing B-52H Stratofortress Letectva Spojených států imitoval bombardování základny ruského Baltského loďstva v Kaliningradské oblasti (viz ZDE). Informace o dalším „nájezdu“ na ruské území zveřejnila internetová služba pro sledování leteckého provozu PlaneRadar. Zdroj uvádí, že americký bombardér Stratofortress B-52H (číslo 61-0025) vzlétl 22. října z letecké základny Fairford ve Velké Británii. O půl třetí se letadlo přiblížilo k hranicím Kaliningradské oblasti a napodobilo bombardování ruské námořní základny Baltského loďstva. Již dříve, v září, velitel Letectva USA v Evropě a Africe Jeff Harrigian prohlásil, že má Pentagon plán, který umožní překonat systém protivzdušné obrany v Kaliningradu (viz ZDE). „Propracováváme toto schéma. Neustále promýšlíme tyto plány, a když bude třeba, budeme připraveni je uskutečnit,“ podotkl. Detaily Pentagonem propracovávaného plánu Harrigian neuvedl.

Kaliningrad je ruská strategická exkláva

Kaliningrad je hlavní město Kaliningradské oblasti, exklávy Ruské federace. Leží při ústí řeky Pregola do Baltského moře. Žije zde přibližně 467 tisíc obyvatel. Do konce 2. světové války bývalo metropolí Východního Pruska patřícího pod nacistické Německo. Po postupimské konferenci město připadlo spolu se severní částí Východního Pruska Sovětskému svazu. Coby nejzápadnější výspa Sovětského svazu nabyla Kaliningradská oblast velkého významu v průběhu studené války. Kaliningrad se stal v 50. letech 20. století sídlem sovětské Baltské flotily. Z důvodu jeho strategického významu byl Kaliningrad uzavřen pro cizince. Po rozpadu Sovětského svazu se stalo město společně s Kaliningradskou oblastí exklávou Ruska a město se otevřelo zahraničním turistům. Ve městě Baltijsk, nedaleko Kaliningradu, je jediný ruský přístav v Baltském moři, který nezamrzá celoročně.

Nadace Jamestown je reliktem studené války

Nadace Jamestown byla založena v roce 1984 ve Spojených státech jako podpora pro zrádce tehdejšího Sovětského svazu. Podnětem bylo zběhnutí bývalého sovětského diplomata Arkadije Ševčenka, který byl agentem CIA, v roce 1978 na Západ. V současné době je činnost nadace podporována tzv. vojenskými jestřáby v amerických politických a vojenských kruzích s cílem zvyšování napětí mezi Spojenými státy a zeměmi, které nesouhlasí s americkou politikou, jako jsou v současnosti zejména Rusko a Čína. Oficiálně však nadace označuje svou činnost jako “boj proti světovému terorismu”.

Údajná ruská hrozba jako záminka

Západní politici a vysoce postavení vojenští činitelé NATO neustále mluví o údajné „ruské hrozbě“. Přitom v Moskvě nejednou zdůraznili, že Rusko nikdy nikoho nenapadne. Podle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Severoatlantické alianci dobře vědí o tom, že Moskva žádné podobné plány nemá, ale prostě využívají této záminky k tomu, aby rozmístili v blízkosti ruských hranic více vojenské techniky a vojáků.

Rudolf Hruboň