Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

PIRÁTŮM v Brně nevadí kontroverzní minulost politiků ODS a ČSSD

Piráti si v Brně před podpisem koaliční smlouvy nechali vypracovat analýzu ohledně minulosti zastupitelů za ODS a ČSSD, se kterými by měli v budoucnu spolupracovat. Přestože tento dokument přinesl závažné skutečnosti, Piráti se je rozhodli ignorovat a souhlasit s jejich vstupem do koalice s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Píše o tom ve svém článku server Parlamentní listy (viz ZDE).

Prodeje pozemků firmám s neprůhledným vlastnictvím

Mezi lety 2004–2006 byl primátorem Brna Richard Svoboda z ODS. Od roku 2006 do roku 2014 to byl Roman Onderka, současný poslanec ČSSD. „Prodej strategických pozemků v letech 2005-2010 lze vnímat jako problematický. Není nejmenších pochyb o tom, že si město mohlo vyžádat vlastnickou strukturu kupujícího. Místo toho v té době aktivním občanům odmítalo poskytnout informace k těmto transakcím. Samotný prodej mělo vysvětlit dle klasického pravidla 3E – tedy efektivnost, účelnost a hospodárnost. To se nestalo. Je nutné poukázat například na tyto současné vlastníky pozemků v Jižním centru…”, uvádí se v analýze.

Zmíněnou firmou je společnost Aupark Brno, spol. s r.o.. Ta uzavřela s městskou společností smlouvu o prodeji pozemků v říjnu 2008 za 88 milionů korun. Součástí vlastnické struktury jsou firmy registrované v daňových rájích, jako je Nizozemsko, Lucembursko, Kypr či Bahamy. Třešničkou na dortu je fakt, že v současné době je skutečným majitelem společnosti Aupark Brno, spol. s r.o. druhý nejbohatší Slovák Ivan Chrenko.

Repro: Parlamentní listy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalším příkladem, který probíhal ve zjevné režii ODS nebo ČSSD, je společnost Karlín development II s.r.o. Ta koupila od městské společnosti pozemky v roce 2005 za 30,5 milionů korun a další pozemky dle analýzy v roce 2008 směnila. Majitelem této české společnosti je podle analýzy kyperská firma Mazes Enterprises Ltd. Do roku 2013 ovšem byla majitelkou Taťána Turzíková z J&T Banky. Turzíková je dnes členkou dozorčí rady Nadace J&T. „Zde je nutno podotknout, že naposledy zveřejněná účetní závěrka za rok 2016 dokládá enormní dluh, který dosahuje 1 miliardy korun,” stojí ve zprávě.

Korupční kauza ODS Kvapil-Novotný

Analýza zmiňuje i další kauzu, ve které znovu figuruje “nová”, tedy Fialova ODS. „Bývalí brněnští politici ODS Aleš Kvapil a Radovan Novotný byli v roce 2011 pravomocně odsouzeni za braní úplatku na 4 roky vězení. Tento trest dostali oba politici za milionový úplatek, který Kvapil s Novotným požadovali po brněnském podnikateli Jiřím Štoplovi za zajištění bezproblémové stavby futuristického domu Sonocentrum v brněnské ulici Veveří”, uvádí se ve zprávě.

Mocenská dvojice Blažek-Vaňková

Další součást analýzy, v níž jsou vypsané i komentáře, obvykle rozvádějící jednotlivé kapitoly, obsahuje i profily řady brněnských funkcionářů. Jednou z nich je Markéta Vaňková, o které většina místních hovoří jako o “pomocnici” Pavla Blažka. Tento exministr spravedlnosti sice republikový vliv ztratil a mimo Brno o něm téměř nikdo neví, ovšem v moravské metropoli se jeho jméno skloňuje pravidelně. U Blažka je poznámka, že „za zmínku stojí nejasný sponzorský dar 1,7 milionu korun, který brněnské ODS poskytl René Chlubný, který však tehdy čelil 13 exekucím a měl zablokované účty.”

Pirátům to nevadí

Přes výše uvedené skutečnosti dokazující provázání tvrdého byznysu s politiky v Brně najdeme na závěr této analýzy, kterou si objednala Pirátská strana, hodně zajímavou poznámku:

„Každopádně však můžeme konstatovat, že touto zprávou nebyla shledána žádná korupční minulost osob, které se mají stát členy rady města.”

Rudolf Hruboň