Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Domácí

Pirátu Bartošovi SEBEVĚDOMÍ nechybí, když chce vyhrát příští volby. Zapomněl ale na ODS.

Ivan Bartoš se v minulých dnech v médiích opakovaně vyjádřil, že chce porazit hnutí ANO, vyhrát příští parlamentní volby a stát se předsedou vlády. Úplně zapomněl, že je tady nejméně ještě jeden politický subjekt, který bude Pirátům konkurovat – Občanská demokratická strana.

Zdravé sebevědomí a nebo nereálné představy?

Ivan Bartoš asi zcela podlehl euforii z toho, jak se podařilo Pirátům dostat do Poslanecké sněmovny a do zastupitelstev některých, hlavně větších měst. Zkušenost nejen z politiky ale říká, že je dobré se i v případě takových úspěchů držet u země a zachovat pokoru. V případě Pirátů by bylo dobré si uvědomit, co stálo za jejich úspěchy. Jsou to hlasy hlavně mladších voličů, protože ty středního věku a hlavně starší zatím Piráti nedokážou oslovit. Pokud si tedy chtějí Piráti sáhnout reálně na vítězství v příštích parlamentních volbách, budou se muset zamyslet nad jejich volebním programem a začít získávat právě starší věkové skupiny obyvatel. I když budou tyto volby za více jak dva roky, je nejvyšší čas začít.

ODS jako těžký soupeř

Protože např. takoví občanští demokraté to zvládají dobře, když postupně pilně sbírají hlasy nespokojených voličů hnutí ANO a dalších malých pravicových stran. To je také důvodem, proč současné průzkumy voličské přízně ukazují na to, že takoví Starostové, Lidovci nebo TOP09 by se do Sněmovny taky příště nemuseli vůbec dostat. Občanští demokraté jsou přijatelní právě pro voliče středního věku a starší spoluobčany, jejichž podíl v populaci sice mírně, ale vytrvale narůstá. Po příštích volbách by se tak mohlo klidně stát, že premiérem nebude Ivan Bartoš, ale Petr Fiala z ODS. Čím dříve si to Piráti uvědomí a vystřízliví z jejich “rauše”, tím pro ně lépe…

Rudolf Hruboň