Badmintonista a trojnásobný olympionik Petr Koukal; Foto: archiv Petra Koukala

Badmintonista a trojnásobný olympionik Petr Koukal; Foto: archiv Petra Koukala

Domácí

PIRÁTSKÉ HOSPODAŘENÍ: Praha nemá peníze na sport. Ruší se kroužky pro děti i turnaje

Pražská koalice v rámci rozpočtu na příští rok výrazně omezila podporu sportu. Na základě škrtů magistrátního rozpočtu se mohou kroužky a cvičení rodičům v příštím roce výrazně prodražit, nebo zaniknou. Uvádí se to v článku na serveru Deník (viz ZDE).

O 100 milionů méně

Na podporu pražského sportu půjde v příštím roce téměř o sto milionů korun méně než letos. Nezbydou peníze ani na to, aby děti mohly chodit ve školních hodinách do městských bazénů a dalších sportovišť, odhaduje člen Výboru pro sport a volný čas a předseda Českého badmintonového svazu Petr Koukal. Kromě dětských kroužků to podle něj nejvíce odnesou veřejné akce jako například turnaj ve florbale či badmintonové mistrovství republiky, které je naplánované na květen. „Skončí ty akce, které mají za úkol nalákat lidi ke sportu. Pro děti může jeden turnaj znamenat obrovskou motivaci,“ soudí Koukal.

Snížení investic

Škrty se týkají Celoměstských programů podpory sportu a tělovýchovy na roky 2015-2021. Navrhovaný rozpočet ve výši 321 milionů korun je historicky nejnižší za celé podporované období. „Rozpočet od roku 2015 počítal pokaždé s částkou 100 milionů na investice do oprav, nových sportovišť a vybavení. Příští rok by to měla být polovina. To vytváří ohromný tlak na rozhodování, kam ty peníze nasměrovat a pokud to dopadne tak, že se dá v uvozovkách každému alespoň něco, tak se pořádného nevybuduje vůbec nic,“ vypočítává předseda Výboru pro sport a volný čas Petr Kubíček.

Škrty pirátské koalice

Investice hlavního města do těchto aktivit se snižují od roku 2018, kdy se dostala v Praze k moci koalice vedená Piráty. Rozdíl mezi tehdejším rozpočtem a uvažovanou částkou na příští rok je přitom bezmála 370 milionů korun. Jde tedy o větší rozdíl, než navrhovaná podpora pro rok 2021. „Možná se dostaneme k tomu, že sport je zbytná věc a ten, kdo si ho bude chtít dopřát, si za něj bude muset zaplatit více. Rodiče jsou zvyklí platit jen několik tisíc ročně za to, že se jim třikrát týdně někdo stará o dítě. S tím bude konec, dodává Koukal.

Zpracoval Rudolf Hruboň