Foto: Flickr.com (Wikimedia Commons) / jura.com

Foto: Flickr.com (Wikimedia Commons) / jura.com

Domácí

PIRÁTSKÉ HOSPODAŘENÍ: Kávovar za 100 tisíc pro primátora Hřiba

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí ostré kritice opozičních politiků, ale i koaličního partnera. V létě totiž magistrát do jeho kanceláře pořídil kávovar za sto tisíc korun, což je podle kritiků v současné koronavirové krizi pokrytecké. Na případ upozornil deník Blesk (viz ZDE).

Káže vodu, pije víno

Zatímco musí občané šetřit, magistrát utrácí peníze za kávovar, zní kritika z opozice i od koaličního partnera. „Pirátské šetření v praxi. Lidem tvrdí, jak musí zdražit MHD a sami vyhazují peníze oknem,“ uvedla na Twitteru místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Podle místostarosty Prahy 11 Ondřeje Prokopa (ANO) jde o rozhazování peněz daňových poplatníků, jak uvedl na svém profilu na sociální síti. Primátora pak zkritizoval i Jiří Pospíšil (TOP 09), který je předsedou zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu. „V době, kdy chybí miliardy v městském rozpočtu, mi to připadá nehorázné. Má to silnou symboliku, která ukazuje, že papaláši pijí víno a po ostatních chtějí, aby pili vodu a ještě šetřili,“ řekl Pospíšil deníku Blesk.

Hází vinu na úředníky

Primátor však odmítl, že by si prý o objednávku řekla přímo jeho kancelář. „Podnět byl předán ředitelce úřadu a očekávám, že budou vyvozeny personální důsledky,“ řekl Blesku Hřib. Podle objednávky byl však kávovar objednán pro potřeby kanceláře primátora (viz ZDE). „Nevím, jestli mě zaráží víc, že namísto omluvy primátor vše hodí na úředníky, nebo někdo podobným způsobem smí utrácet veřejné peníze. Doufám, že mu aspoň káva chutná,“ poznamenal zastupitel a místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO). „Třeba naše městská část dostává kávovary zdarma jako bonus za odebranou kávu od dodavatele,“ dodal.

‚Pirátí‘ mezi Pražany

Kritiku za to, jak nakládá s veřejnými financemi, schytává pražská špička pravidelně. „Je opět čas připomenout, že občany stojí zhruba půl milionu měsíčně rekordní počet primátorových poradců nebo skutečnost, že třeba náklady na stavební úpravy při uzavření úseku Smetanova nábřeží byly nižší než cena Hřibova kávovaru. Znovu tak dostál jménu své strany, smutné však je, že ‚pirátí‘ mezi Pražany,“ dodal zastupitel Tomáš Portlík (ODS). Podle Hřiba jde prý v případě historicky nejvyššího počtu a nákladů na jeho poradce o běžné standardy. Jejich odměny stojí Pražany měsíčně zhruba 492 609 korun. Honoráře poradců pracujících pro kancelář jako OSVČ magistrát neuvedl.

Zpracoval Rudolf Hruboň