Autobus pražské hromadné dopravy; Foto: High Contrast / Wikimedia Commons

Autobus pražské hromadné dopravy; Foto: High Contrast / Wikimedia Commons

Domácí

PIRÁTI V PRAZE: Dopravní podnik omezuje provoz autobusů

Pražský dopravní podnik (DPP) oznámil nedávno omezení provozu autobusů pražské hromadné dopravy z důvodu nedostatku řidičů. Navíc chystá na začátek kalendářního roku omezený provoz MHD. Podnik to oznámil v tiskové zprávě (viz ZDE).

Omezení se týká 20 autobusových linek

DPP prodloužil či upravil provoz od 1. listopadu hned na 20 autobusových linkách v tuzemské metropoli. Důvodem je dle tvrzení ředitele firmy Petra Witowskiho nedostatek řidičů. Podle něj prý není problém nedostatku řidičů o tom, že by dostávali málo peněz, ale v tom, že mnoho z nich odchází do důchodu nebo také to, že mají dost jiných pracovních nabídek. Kromě omezení městské hromadné dopravy v Praze před Vánoci, se chystá ještě ráznější utlumení spojů na začátku nového roku. Zadavatel dopravy, společnost ROPID, to zdůvodňuje tím, že je v lednu a únoru nižší poptávka ze strany cestujících. Přiznává ale zároveň, že je to i proto, že řidiči odpracovali moc přesčasů a někteří budou muset mít volno.

Netransparentně jmenovaný ředitel

Již téměř rok řídí pražský dopravní podnik ředitel Petr Witowski, jmenovaný netransparentně novou pražskou koalicí vedenou Piráty (viz ZDE). Dozorčí rada Witowského vybrala bez otevřeného výběrového řízení, ačkoliv současné vedení města se neustále zaklíná transparentností při obsazování vysokých funkcí. Navrhlo ho hnutí Praha sobě, které má v gesci dopravu. Witowski je totiž kamarád náměstka pro finance Pavla Vyhnánka, který ho poznal v České spořitelně. Původně bankéř Witowski neměl do té doby s dopravou žádné zkušenosti. Za uplynulý rok se situace dopravního podniku pouze zhoršuje, na což vládnoucí koalice nereaguje.

Rudolf Hruboň