Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Domácí

PIRÁTI SI STĚŽUJÍ NA STAROSTY: Podvedli nás!

Server Neovlivní.cz zveřejnil závěry interní analýzy, kterou nechala vypracovat Česká pirátská strana poté, co ve volbách získala jen čtyři poslanecká křesla. Z šetření vyplývá, že zástupci hnutí STAN porušovali před volbami koaliční dohodu (viz ZDE).

Starostové nadržovali svým kandidátům

Z interního 27-stránkového šetření vyplývá, že Starostové podle Pirátů nadržovali svým kandidátům v předvolební kampani. Analýza se opírá o fakt, že na cílenou reklamu vynaložili Starostové mnohem více peněz. Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN. Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo facebookových statusů kroužkování kandidátů STAN,“ cituje server z analýzy. Díky preferenčním hlasům ve Středočeském kraji například uspěla zastupitelka Dolních Břežan a Rakušanova spolupracovnice Barbora Urbanová. „V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně,“ stojí v analýze.

Vít Rakušan: Nic jsme neporušili

Šéf starostů Vít Rakušan na své facebookové stránce uvedl, že o příčinách volebního výsledku se mělo nejprve jednat v rámci koalice, pohled STAN na důvody výsledků je jiný. „STAN byl připraven vyměnit si vzájemně své analýzy. Náš pohled na důvody volebního výsledku je zcela jiný, ale sdělíme ho nejprve Pirátům. Ale hlavně se teď chceme plně soustředit na sestavování nové vlády,“ uvedl. Rakušan uvedl, že na osobnostní kampani prý byla shoda a podpořila ji i koaliční rada. „Že ji dělali Piráti jen ve velmi omezené míře, ale také dělali, je fakt. To ovšem není problémem či chybou kandidátů za STAN. Koaliční smlouvu jsme neporušili, o všem Piráty informovali,“ doplnil.

K tzv. “Pirátské analýze”. Dlouhodobě se mi v politice vyplácí chladná hlava. I ve chvílích, kdy jsou z mého pohledu…

Zveřejnil(a) Vít Rakušan dne Pondělí 1. listopadu 2021

Zpracoval Rudolf Hruboň