Pirátský poslanec Ondřej Profant; Foto: Profil O. Profanta na sociální síti

Pirátský poslanec Ondřej Profant; Foto: Profil O. Profanta na sociální síti

Domácí

PIRÁTI chtějí zrušit uvádění pohlaví v občanských průkazech

Pirátský poslanec Ondřej Profant navrhl sněmovnímu Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj projednat vypuštění informace o pohlaví držitele z občanských průkazů, a to údajně z důvodu lepší ochrany osobních údajů (viz ZDE).

Pohlaví prý není důležité

„Pohlaví uvedené v občance v praxi nenapomáhá identifikaci jejich držitelů. Někdy je tomu právě naopak, kdy vzhled lidí neodpovídá běžné představě o mužích a ženách, a tak vznikají zbytečná nedorozumění,“ okomentoval návrh Profant. Údaj by měl být odstraněn spolu s akademickými tituly a hodnostmi a dlouhodobě i s rodnými čísly – ponechány budou jen údaje nezbytné ke ztotožnění osoby. „Návrh tak jde v souladu s trendem, kdy do fyzických dokladů uvádíme jen skutečně identifikačně nezbytné údaje, ostatní specifické osobní údaje je možné pro konkrétní případy připojit elektronicky,“ dodal.

Podpora práva LGBT a menšin

Tento krok vítají organizace podporující práva LGBT+ menšiny, které uvádí jeho výhody pro transgender, intersex či nebinární lidi. Ti mají v občanském průkazu často uvedeno pohlaví, které neodpovídá jejich identitě a vzhledu, a tak způsobuje problémy v každodenním životě, např. na poštách, úřadech a dalších místech,“ dodal Profant, který je i spoluautorem pozměňovacího návrhu k matričnímu zákonu. Ten by zrušil dnes povinnou kastraci trans lidí při úřední změně pohlaví, která je kritizována Evropským soudem pro lidská práva a lidskoprávními organizacemi.

Zpracoval Rudolf Hruboň