Mikuláš Ferjenčík (Piráti); Foto: Pirátská strana / Wikimedia Commons

Mikuláš Ferjenčík (Piráti); Foto: Pirátská strana / Wikimedia Commons

Domácí

PIRÁTI CHTĚJÍ HLAVU Pavla Blažka, kandidáta ODS na post ministra spravedlnosti

Pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP09, Pirátů a Starostů ještě nestačila začít vládnout a jejich kandidáti na ministry již čelí nátlaku médií v souvislosti s podezřeními ze střetu zájmů a kvůli neprůhledným finančním operacím.

Zaměřeno na Blažka

Přidávají se k tomu přitom i vlastní koaliční partneři, kteří dávají jasně najevo, že nechtějí vidět určité politiky v ministerských křeslech. Poté, co místopředseda STANu Věslav Michalik stáhl svou kandidaturu na ministra průmyslu a obchodu, se terčem kritiky stává člen ODS a někdejší ministr spravedlnosti v nechvalně známé Nečasově vládě Pavel Blažek, který se o tuto funkci uchází znovu ve vznikající vládě Petra Fialy. Nespokojenost s kandidaturou Blažka pochází z tábora České pirátské strany. Již dříve první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová prohlásila, že někteří adepti na ministry jsou pro Piráty nepřijatelní. Tehdy se spekulovalo, že může jít právě o Pavla Blažka a Janu Černochovou z ODS.

Ferjenčíkova výzva

Tentokrát se proti kandidatuře Blažka přímo vymezil bývalý místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík, který na svém twitterovém účtu vyzval česká média, aby se začala zabývat kauzami možného budoucího ministra spravedlnosti. „Věslav Michalik kvůli střetu zájmů nenastoupí do vlády, jsem rád, je potřeba zvednout laťku. Doufám, že budou média věnovat stejnou pozornost i střetu zájmů Pavla Blažka, kandidáta na ministra spravedlnosti, který má za manželku exekutorku a v kauze Stoka ho vyšetřuje policie,“ uvedl bývalý poslanec.

Blažek ve Stoce

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje od jara 2020 vysoce postavené politiky ODS z machinací s městským majetkem v Brně v kauze nazvané Stoka (viz ZDE). Mezi vyšetřovanými politiky ODS je i kandidát na post ministra spravedlnosti Pavel Blažek, známý v Brně pod přezdívkou “Don Pablo” v narážce na mafiánské praktiky, které Blažek používá. Měl být součástí organizované zločinecké skupiny, která obchodovala s městským majetkem a za statisícové až milionové úplatky jej přidělovala a účelově privatizovala. Blažek je jinak znám jako vlivný zákulisní hráč, který řídí moravskou ODS.

Zpracoval Rudolf Hruboň